Врожай українського зерна може постраждати від посухи

2016-06-30 13:33:00
Врожай українського зерна може постраждати від посухи

Висока в більшості часу температура повітря, достатня кількість вологи в ґрунті створили гарні умови для росту, розвитку та формуванню врожаю всіх видів сільгоспрослин. Про це йдеться в агрометеоогляді від Укргідрометеоцентру.

 

У ранніх зернових налив зерна проходив в майже оптимальних умовах. Випередження фактичного розвитку від середніх за багато років норм розвитку білшості сільгоспкультур зберігалося на рівні 1-3 тижня.

 

Проте холодне повітря вночі, що панувало на початку декади, особливо на заході країни, де мінімальні температури опускалися до рівня +2 – 5 градусів, стримувало вегетацію теплолюбних рослин та пригнічувало їх. Розвиток таких рослин істотно посилився після настання спеки.

 

В умовах підвищеної вологості повітря одночасно із зростанням його температури почали розповсюджуватися грибкові захворювання рослин (фузаріоз, фомоз, септоріоз та інші). На окремих полях з ярими зерновими, де спостерігався надлишок вологи в ґрунті, зафіксоване пожовтіння стебла та листя та місцями вилягання посівів.

 

Протягом травня–червня опади розподілялися нехарактерним образом. Найменше їх зафіксовано в західних областях, де випало 45-80% норми. На решті території кількість опадів склала 120-300% від норми. В той час, як на півночі Рівненської та Волинської областей випало 50-60 мм опадів, в Харківській, Полтавській та Миколаївській областях випало 220-270 мм.

 

Спека, що встановилася в середині червня та буде панувати до кінця місяця, неоднозначно вплине на зернові культури. Допоки в ґрунті буде достатньо вологи, тепле повітря сприятиме дозріванню ранніх зернових та посиленому розвитку пізніх культур. Проте надалі може спостерігатися поширення посухи.

 

Раніше NASA прогнозувало, що найспекотнішими в 2016 році будуть літні місяці, проте наразі рекорди високої температури встановили лише березень та квітень.