В наступному сезоні баланс ріпаку в ЄС залишиться напруженим
Через посушливі умови під час сівби озимого ріпаку Євросоюз в поточному сезоні скоротить його виробництво в порівнянні з попереднім МР на 3 млн т до 17 млн т, що буде мінімумом останніх 13 років. Внаслідок цього, за оцінками USDA, імпорт ріпаку збільшиться на 0,9 млн т до 5,1 млн т.
В поточному сезоні станом на початок листопада імпорт ріпаку до ЄС в порівнянні з аналогічним періодом 2018 р виріс на 77% до 2,67 млн т, більша частина з яких має українське походження. Україна з вирощених 3,3 млн т ріпаку може експортувати 2,8 млн т, з яких на початок листопада було відвантажено 2,55 млн т.
Поки незрозуміло, де ЄС купуватиме необхідні до початку наступного сезону ще щонайменше 2,4 млн т ріпаку, хоча деякі експерти прогнозують збільшення імпорту навіть до 6 млн т.
З Канади може бути імпортовано 1-1,2 млн т. Проте навіть за низької ціни на канадську канолу на рівні 350 $/т та значного обсягу пропозицій, європейські виробники купуватимуть її обмежено через наявність гмо, оскільки продаж гмо-шроту на території ЄС заборонений.
Австралія через посуху зменшить виробництво ріпаку до 2-2,1 млн т, а експорт - до 1,6 млн т в порівнянні з 1,9 млн т в минулому МР.
Попри прогнозований ще на початку сезону дефіцит ріпаку, ціни на нього на Euronext виросли за цей період лише на 5% з 368 до 390 €/т. А завдяки низькому курсу євро ціна в доларах майже відповідає минулорічному рівню.
Посушливі умови в період сівби озимого ріпаку під врожай 2020 р завадили європейським та українським аграріям суттєво збільшити посівні площі під олійною, тому збільшення виробництва залишається під питанням.
Європейські фермери попри високі ціни на ріпак зовсім незначно збільшили в порівнянні з багаторічним мінімумом попереднього сезону посівні площі під ріпаком, оскільки заборона на використання потрібних пестицидів не дозволяє отримувати гарний врожай ріпаку.
Україна в порівнянні з минулим роком скоротила площі сівби ріпаку на 0,2 млн га до 1,1 млн га. Але через осінній дефіцит вологи частина посівів втрачена, а інша знаходиться в поганому стані. Додатковим приводом скорочення посівних площ стали нижчі, ніж торік, ціни на ріпак в Україні, навіть попри зростання цін в ЄС, а також нові правила відшкодування ПДВ при експорті ріпаку у 2020 р, що зведе до мінімуму закупівлю трейдерами ріпаку за гривню та призведе до зниження цін, як це відбулося з цінами на сою.