Скорочення поголів’я призведе до подальшого подорожчання свинини в Україні

2017-10-31 15:17:17
Скорочення поголів’я призведе до подальшого подорожчання свинини в Україні

Експерти ФАО прогнозують, що на початку 2018 року поголів’я свиней в Україні стане найменшим за роки незалежності та складе 6,1 млн голів. За радянських часів, у 1990 році, в Україні нараховували 20 млн голів свиней.

 

В господарствах приватного сектору зменшення поголів’я триває впродовж семи років. На 01.10.17 воно скоротилося до 3,334 млн голів (з 3,639 млн голів рік тому).

 

Одночасно імпорт свинини виріс з 2,8 тис т у минулому році до 3,17 тис т в період січня-вересня 2017 року.

 

Свинарство в Україні почало відчутно занепадати з 2015 року. Був втрачений російський ринок, частка якого в загальному експорті свинини становила 93% (або 4,5 тис т у 2013 році). Внутрішній попит зменшився через падіння купівельної спроможності населення та викликане подорожчанням кормів збільшення собівартості. Близько 160 тис голів залишилося в окупованому Криму. Додатково погіршили ситуацію скасування спецрежиму по ПДВ та поширення АЧС в різних областях країни.

 

Після спалаху АЧС на свинофермі «Калита» на Київщині у 2015 році довелося знищити 60 тис свиней. Всього з 2012 року в країні було зафіксовано 270 спалахів АЧС та знищено 130 тис тварин. Сьогодні ця хвороба лютує не лише у приватних господарствах, але й на промислових фермах.

 

Вижити в подібній ситуації можуть лише високотехнологічні господарства, що дотримуються європейських норм біобезпеки. Але це потребує значних фінансових інвестицій.

 

Зменшення прибутковості свинарства у попередні роки та АЧС призвели до зменшення конкуренції в галузі за рахунок скорочення кількості господарств. Та й ціни на свинину живою вагою виросли з 29 грн/кг у минулому році до 45 грн/кг у поточному, а подекуди вони сягали 51 грн/кг.

 

Проте навіть підвищення ціни не дасть можливості збільшити поголів’я свиней найближчим часом. Підтримати виробників могло б розширення ринків збуту, проте в умовах АЧС вони, навпаки, скорочуються. Нещодавно імпорт української свинини заборонила Білорусь.

 

Наразі 40% м’яса свиней виробляють 35 підприємств, тоді як всього їх нараховують близько двох тисяч. Опитані власники 300 господарств підтвердили бажання нарощувати поголів’я, модернізувати чи будувати нові потужності. Тому надія на поступове відновлення поголів’я свиней в Україні вже починаючи з наступного року залишається.

Коментарі відвідувачів (0):