НБУ контролює послаблення долара на міжбанку

2017-04-28 12:15:47
НБУ контролює послаблення долара на міжбанку

В четвер укріплення гривні на міжбанку продовжилося. Торги відкрилися з котируваннями 26,56/26,59, а завершилися на 26,53/26,56. Проте, якби не дії НБУ, долар просів би значно сильніше.

 

Вже на початку торгів визначився знижувальний тренд, і продавці готувалися продавати валюту по 26,50 грн/$. Надія залишалася лише на те, що надлишки валюти викупить Нацбанк, і зупинить, таким чином, падіння долара.

 

Після того, як курс впав на 2-3 коп регулятор вирішив підтримати експортерів та оголосив про проведення аукціону з викупу 50 млн доларів. Після цього падіння котирувань зупинилося, а учасники ринку стали очікувати на ціну відсікання, щоб визначитися з подальшим курсом.

 

На аукціоні Нацбанк придбав 30,7 млн $ по ціні відсікання не вище 26,56 грн при заявлених банками 33,5 млн $, тобто майже всю запропоновану суму. Це врівноважило попит та пропозицію і до завершення сесії долар торгувався по 26,53/26,56 грн.

 

Стає зрозумілою обрана регулятором стратегія роботи на валютному ринку:

  • в разі перевищення пропозицій над попитом дозволяється зниження котирувань на 3-4 копійки,
  • оголошується аукціон або «запит найкращого курсу» та викупаються надлишки валюти по курсу, близького до максимального на той час,
  • після врівноваження попиту та пропозицій до завершення сесії фіксується більш низький курс пропозицій.

 

Така тактика дозволяє НБУ викуповувати великі обсяги валюти для поповнення ЗВР, забезпечуючи при цьому знижувальний тренд долара.

 

З точки зору Нацбанку таки дії дозволяють зменшити курсові коливання з одночасним поповненням ЗВР та стримати падіння курсу валюти. Проте в цей час у експортерів зменшується рентабельність зовнішньоекономічних операцій, оскільки на тлі падіння курсу зростає собівартість продукції за рахунок підвищення розміру мінімальних зарплат, вартості енергоносіїв, сировини, тощо. Вочевидь, довго така ситуація продовжуватися не може, оскільки терпець експортерів має межі.

 

Якщо регулятор продовжить грати проти найбільших постачальників валюти до країни – вони скоротять обсяги операцій та ще більше обмежать не надто активні валютні надходження. Замість банального «від’єму» частини прибутку експортерів за рахунок падіння курсу, державі потрібно робити активні кроки для підтримки вітчизняної економіки: стимулювати зростання виробництва, знизити оподаткування реального сектору, підвищити зайнятість населення. Варто робити це вже зараз, коли складається сприятлива для гривні ситуація. Інакше восени прийдеться боротися з валютними стрибками, списуючи на міфічних спекулянтів зростання міжбанку.

Коментарі відвідувачів (0):