Нацбанк стримав панічний натиск на гривню на міжбанку
Запровадження воєнного стану в окремих регіонах України стало головною причиною стрибка курсу валюти. Населення та бізнес в очікуванні подальшої девальвації гривні почали активно купувати валюту. Крім викликаних посиленням ескалацією війни з Росією панічних настроїв, на гривню тисне закладений в бюджеті на кінець 2018 року курс 29 грн/$.
Готівковий долар в понеділок виріс з 28 до 29 грн/$, проте у вівторок відкотився до 28,5 грн/$ завдяки стабільному міжбанку.
Проте у вівторок спекулятивні настрої добралися й до міжбанку, тому курс долара виріс з 27,88 до 28,12 грн/$. Додатково на ринок тисне зростання залишків на коррахунках до 59 млрд грн завдяки великим виплатам ПДВ.
НБУ на нараді з основними банками проінформував їх про незмінні умови роботи в надзвичайних умовах та попросив уникати спекулятивних атак на гривню й забезпечити достатній обсяг готівки в банкоматах.
Задля задоволення спекулятивного попиту Нацбанк у вівторок тричі виходив на міжбанк, де загалом продав 40 млн доларів по курсу 28,05-28,15 грн/$, завдяки чому курс стабілізувався на рівні 28,12/28,15 грн/$.
В очікуванні подальшого зростання курсу імпортери намагаються закупити достатні обсяги валюти, тоді як експортери стримують продажі.
Ситуація на валютному ринку залишатиметься напруженою. Зрозуміло, що гривня не залишиться на рівні 28,0 грн/$, проте невідомо, наскільки вона девальвує. Основні макропоказники працюють не на користь гривні. Збільшення дефіциту зовнішньоторговельного балансу, виведення інвестицій внаслідок ескалації й так напружених відносин з Росією, яка вже перейшла до відкритої агресії, будуть тиснути на курс. Проте новий транш МВФ та кредит Світового банку на тлі прийняття нового бюджету України підтримають гривню та сприятимуть розвитку вітчизняної економіки.