Кредитна криза в Бразилії може вплинути на соєвий ринок

На минулому тижні ринок соєвих бобів опускався слідом за пшеничним. Найближчий ф’ючерс впав до 405,28 $/тону, втративши 28,76 $/тону.
За оцінками USDA в сезоні 2016/17 МР буде спостерігатися дефіцит сої на ринку. Незважаючи на збільшення експорту сої із США світове виробництво олійної не зможе задовольнити попит на неї, головним чином з боку Китаю. Активніше почнуть використовуватися запаси, накопичені протягом минулих сезонів. Посилення споживання викликане зростаючим попитом з боку тваринників різних країн.
Найближчим часом фактором підтримки ринку сої буде погода. Поки що невідомо, як вплине Ла-Нінья на погоду в США. Можливо, що явище, яке стає все більш активним, спровокує посуху.
Гонитва за високими експортними досягненнями обертається неприємностями для бразильських фермерів. Очікуючи на пожвавлення світового експорту багато з них істотно розширили посівні площі під олійною. За декілька останніх років в штаті Мату-Гросу посівні площі під соєю збільшилися в 15 разів до 150 тис. га. Проте, для екстенсивного розвитку виробництва фермери взяли кредити, за якими зараз не можуть розрахуватися з банками. Більшість аграріїв брала кредити у валюті за рахунок дещо меншої ставки по ним. Наразі заборгованість за такими кредитами складає 590 млн. доларів, а 10 великих виробників країни вже оголосили себе банкротами.
Кредитна криза може вплинути на активність країни на світовому ринку. В наступному сезоні, який розпочнеться сівбою сої в жовтні, посівні площі збільшаться найменше за останні 8 років. Таке обмеження посівних площ під сою в Бразилії вплине на ринок олійних та підвищить ціни. Якщо посуха в США створить проблеми з врожаєм пшениці, то ціни зростуть ще більше.
Експортні ціни на аргентинську сою протягом тижня впали до 416 $/тону, тоді як соя з США виросла на 2 $ до 443 $/тону.
Ціна ріпаку поки не отримала підтримки від соєвого ринку та впала на 10-15 $ в Чикаго та на MATIF. Проте вона не опуститься нижче 380-390 $/тону через зменшення виробництва каноли та ріпаку відносно попереднього сезону та високу ціну сирої нафти.