Зниження ставки ПДВ до 14% для окремих товарів суперечить домовленостям з ЄС та МВФ
Верховна Раді у другому читанні та в цілому підтримала законопроект № 3656, який передбачає зниження ставки ПДВ з 20% до 14% по операціям поставок та імпорту до України окремих сільгосптоварів, зокрема крупної рогатої худоби (0102), живих свиней (0103), цільного молока (0401), пшениці (1001), жита (1002), ячменю (1003), вівса (1004), кукурудзи (1005), сої (1201), насіння льону (1204), ріпаку (1205) та соняшника (1206), а також інших олійних культур (1207), цукрових буряків (1212).
Новий документ був сприйнятий неоднозначно, оскільки з одного боку аграрії отримають пільги по сплаті ПДВ, з іншого – бюджетні надходження зменшаться на тлі зростання дефіциту бюджету та затримок з програмами допомоги від МВФ та інших організацій.
У пояснювальній записці до закону зазначається, що зниження ставки не викличе суттєвих змін у структурі надходжень/втрат ПДВ ні у держави, ні у підприємств. При цьому переробні підприємства зекономлять 6% при закупівлі продукції, а причини для оптимізації податкових зобов’язань зникнуть, що призведе до детінізації аграрного виробництва та збільшить доходи бюджету.
Новий закон знизить податкове навантаження на агровиробників, що дозволить зменшити вартість сировини для переробників на різницю ПДВ.
Проте у Київській Школі Економіки (КШЕ) заявили, що прийнятий законопроект суперечить положенням Угоди про асоціацію між Україною та ЄС та домовленостям про співробітництво з МВФ.
Згідно з меморандумом з МВФ, Україна обіцяла «протягом періоду дії програми утримуватися від запровадження нових звільнень від сплати податків або податкових пільг, за виключенням раніше прийнятих».
А згідно з Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, Україна зобов’язалася наблизити власне законодавство до європейського, зокрема у частині Директиви ЄС № 2006/112/ЄС від 28.11. 2006 про спільну систему ПДВ, яка передбачає зниження ставок лише для товарів безпосереднього вжитку, а не виробництва.
До того ж, для уникнення структурної неврівноваженості у суспільстві та викривлення конкуренції в окремих напрямках діяльності, встановлюється стандартна мінімальна ставка ПДВ 15% з можливістю перегляду, - зазначили у КШЕ.
У КШЕ звернули увагу на те, що у супроводжуючих законопроект документах немає пояснень, чому саме аграріям потрібно знизити ставку ПДВ, та чому саме настільки. Крім того, невідомі основні бенефіціари цієї пільги та її вплив на обсяг бюджетних надходжень, а відсутність фінансово-економічного обґрунтування до законопроекту не дозволяє оцінити його вплив на бюджет-2021.