Влада Польщі лише на 3 році війни заговорила про обмеження експорту агропродукції з рф

2024-03-01 11:27:26
Влада Польщі лише на 3 році війни заговорила про обмеження експорту агропродукції з рф

Прем’єр-міністр Польщі Д. Туск заявив про можливу заборону імпорту агропродукції з рф та білорусі, який призводить до перекосів ринку. Латвія вже заборонила імпорт зерна з рф та вимагає від ЄС застосувати подібні санкції. Слідом за нею Польща також може запровадити ембарго на поставки з рф.

 

Українська влада давно пояснювала, що причиною обвалу світових цін на зерно стали надмірні поставки з рф, зокрема й вкрадених на окупованих територіях України 5 млн т зерна.


Польські фермери продовжують блокувати транзит та поставки продукції з України, протестуючи проти екологічних норм ЄС та недобросовісної, на їх думку, конкуренції з боку України.

 

До зміни риторики Туска могло призвести затримання поблизу польсько-білоруського кордону українського журналіста Михайла Ткача під час зйомки його групою сюжету про торгівлю Польщі з рф та білоруссю.

 

За даними Економічної правди, у 2023 р Польща імпортувала з рф товарів на 2,6 млрд $, а з білорусі – на 450 млн $. Імпорт агропродукції з рф сягнув 117 млн $ та перевищив показник довоєнного 2021 р. Імпорт зернових та олійних культур виріс вдвічі, олії – залишився незмінним, шротів та інших продуктів переробки – скоротився з 25 млн $ у 2021 р до 1 млн $ у 2023 р. Імпорт агропродукції з білорусі протягом 2-х років також зростає, і у 2023 р сягнув 55 млн $.

 

Варто зазначити, що імпорт до Польщі товарів з рф та білорусі значно менший, ніж з України. У 2023 р Україна експортувала до Польщі агропродукції на 1,3 млрд $. При цьому Польща не купує в рф та білорусі ті товари, які заборонила поставляти з України, за виключенням шроту.

 

У вересні 2023 р Польща заборонила імпорт ріпакового шроту з України, але збільшила його закупівлі з білорусі в період жовтня – грудня до 7,7 млн $.

 

Після пошкодження вагонів з українським зерном, яке транзитом прямувало через Польщу до Німеччини, міністр сільського господарства Німеччини домовився 1 березня провести зустріч з польським колегою, де мова ітиме і про експорт зерна з України до ЄС.

 

Він нагадав, що Єврокомісія планує продовжити «окремі митні заходи» на українську агропродукцію до 5 червня 2025 р, що дозволить «стабілізувати економічну ситуацію в країнах ЄС». Водночас міністр зазначив, що «односторонні заходи не мають нічого спільного ні з допомогою та солідарністю до України, ні з забезпеченням продовольчої безпеки».

 

У ЄК вважають, що продовження ліберальної торгівлі з Україною допоможе стабілізувати економіку країни. Це відповідає одній з цілей Договору про асоціацію України та ЄС, яка сприятиме поступовій інтеграції до економіки ЄС.

 

У МЗС Німеччини заявили, що Польща є одним з найбільших політичних лобістів України, тому потрібно якнайшвидше зняти блокаду україно-польського кордону, щоб потрібну продукцію можна було безперешкодно поставляти з України до Польщі та далі – до ЄС та інших країн.

Коментарі відвідувачів (0):