Укроліяпром сподівається на збільшення обсягів переробки олійних

2017-12-11 13:57:21
Укроліяпром сподівається на збільшення обсягів переробки олійних

Керівник «Укроліяпрому» С. Капшук поділився власним баченням тенденцій ринку олійних культур в Україні та шляхами розвитку переробної галузі.

 

Україна експортує соняшникову олію до 120 країн світу. Головним покупцем залишається Індія, яка протягом вересня-жовтня придбала 43% обсягу експорту української нерафінованої соняшникової олії. Проте індійський бізнес зацікавлений в купівлі українського соняшнику задля переробки його на власних потужностях. Про це свідчить і збільшення з 01.11.17 імпортного мита на нерафіновану соняшникову олію до 25%. Але враховуючи збільшення населення Індії та зростання попиту на соняшникову олію, підвищення імпортного мита не призведе до скорочення експорту олії з України.

 

Ми наполягаємо на тому, що Україна повинна переробляти сільськогосподарську сировину сама, а на зовнішні ринки постачати продукцію з високою доданою вартістю. Експортне мито на соняшникове насіння дозволило створити потужний олійнопереробний комплекс, що став основою аграрного сектору. Тут є певний баланс економічних інтересів держави, сільгоспвиробників, переробників та внутрішнього споживача.

 

Після скасування спрощеного режиму ПДВ сільгоспвиробники намагаються реалізовувати насіння соняшнику за готівку, що веде до переходу ринку в тінь, від чого страждає переробна галузь. Продаж за тіньовими схемами майже 30% виробленого в Україні соняшнику скорочує надходження податків до бюджету, змінює баланс попиту та пропозиції, збільшує конкуренцію між переробниками, зменшує рентабельність переробки, через що страждає чесний бізнес. Україна втрачає свою інвестиційну привабливість.

 

Попри зменшення цін на нерафіновану соняшникову олію в сезоні 2016/17 виробництво рафінованої олії в порівнянні 2015/16 МР виросло на 130%, а експорт – на 160%.

 

Одночасно спостерігається посилення конкуренції на ринку соняшникової олії з боку Росії, яка демпінгує ціни на 20-30 $/т. Поки що Україна зберігає лідерство завдяки високій якості олії та значній питомій вазі в обсязі світового експорту (56-57%).

 

Низький попит на соняшниковий шрот в Україні обумовлений скороченням тваринницької галузі. Раніше його активно купувала Білорусь, яка зараз віддає перевагу більш дешевому російському шроту. Проте висока поживність українського шроту дозволяє відкривати нові ринки експорту, одним з яких є Китай, де йде потужний розвиток птахівництва та тваринництва.

 

Активний експорт сої та ріпаку не дозволяє завантажувати власні переробні потужності більше, ніж на 14-20%. Збільшення обсягів переробки олійних дозволить Україні створювати нові робочі місця, підвищувати бюджетні надходження та отримувати більший прибуток завдяки експорту продукції з високою доданою вартістю. Гарний попит на соєву та ріпакову олію дасть змогу розширити географію експорту вказаних олій не лише до традиційних Польщі, Китаю, Індії та ЄС, але й на інші ринки.

 

Олійножировий комплекс України складається з розвиненої структури елеваторів, переробних підприємств, логістичних комплексів та морських портів, що дозволяє Україні постійно розвиватися в даному напрямку та залишатися світовим лідером з експорту рослинних олій та шроту.

 

Важливо створити умови для розвитку власної переробки олійних культур шляхом підвищення експортного мита або скасування відшкодування ПДВ при експорті сільськогосподарської сировини.

Коментарі відвідувачів (0):