Україна активізує експорт зерна і у травні вже відвантажила 300 тис т

2022-05-12 12:20:55
Україна активізує експорт зерна і у травні вже відвантажила 300 тис т

Євросоюз завершує розробку плану сприяння сухопутному експорту продовольства з України в умовах блокування росією чорноморських портів. Єврокомісія працює над технічними рішеннями, які дозволять прискорити поставки рослинних олій, пшениці та кукурудзи, що є основними експортними позиціями України. Європейців турбують логістичні проблеми, які можуть перешкоджати використанню альтернативних маршрутів через сусідні країни, оскільки попри зроблені кроки по усуненню торгових бар’єрів недоліки інфраструктури можуть заважати експорту.

 

Харчова та сільськогосподарська галузі забезпечують 10% ВВП України. У 2021 р. Україна експортувала продовольчих товарів на 28 млрд $, зокрема до ЄС – на 7,4 млрд $. Влада шукає можливість експортувати ще 25 млн т зерна старого врожаю, яке залишається в Україні, до початку нового сезону. До війни щомісяця майже 5 млн т зерна експортувалося через чорноморські порти, які зараз заблоковані росіянами.

 

Нажаль, максимальний потенціал експорту залізницею через західний кордон не перевищує 1,1 млн т зерна та 250 тис т соняшникової олії на місяць, що значно поступається можливостям морського експорту.

 

Крім того, Україна стикається зі значною кількістю карантинних фітосанітарних заходів та квот на наземні перевезення, що ускладнює доставку продукцію територією Європи до кінцевого покупця. Тому європейські урядовці заявляють, що вирішення проблеми українського експорту має бути пріоритетом не лише для запобігання світовій кризі, але й для підтримки фінансової системи України.

 

За даними Держмитниці, у 2021/22 МР Україна станом на 11 травня експортувала 46,168 млн т зернових та зернобобових культур, зокрема у травні – 299 тис т, а саме:

  • пшениці – 18,532 млн т (6 тис т у травні),
  • ячменю – 5,676 млн т (8 тис т),
  • жита – 161,9 тис т (у травні не відвантажувалося),
  • кукурудзи – 21,495 млн т (284 тис т).

Крім того, в поточному сезоні було експортовано 70,1 тис т борошна, зокрема пшеничного – 68,6 тис т, з яких 0,5 тис т було відвантажено у травні.