Тваринники попереджають про загрозу ускладнення епізоотичної ситуації

2016-11-30 14:12:27
Тваринники попереджають про загрозу ускладнення епізоотичної ситуації

Недостатнє фінансування Держслужби з питань безпеки харчів та захисту споживачів загрожує національній безпеці країни. Таку думку висловили вітчизняні аграрії у листі до прем’єр-міністра В. Гройсмана.

 

В Україні наразі визначають 35 інфекційних та паразитичних хвороб тварин, профілактика та лікування яких має проводитись за кошти держбюджету. В останні роки суттєво виросла кількість захворювань африканською чумою свиней, імовірність розповсюдження ящура, сказу, лептоспірозу та інших інфекцій. В сусідніх країнах епідеміологічна ситуація також погіршується.

 

Експерти порахували, що для проведення обов’язкових противоепізоотичних заходів в 2017 році потрібно 337,5 млн. грн, що складає лише 11% від обсягу надходжень до бюджету від продажу продукції тваринництва. Ця цифра значно менша за можливі збитки, з якими може зіткнутися галузь. Проте бюджетом передбачено виділення лише 50,44 млн. грн, що становить 14,9% від фактичних потреб.

 

В листі наголошується на тому, що потенційні втрати майже в 10 разів перевищують видатки на стабілізацію епізоотичної ситуації. Недооцінка ризиків торкнеться не лише промислових підприємств, але й приватних господарств, мешканці яких втратять худобу, а разом з нею - засоби до існування. Можливе падіння виробництва основних видів м’яса призведуть до прямих втрат бюджету у 2,8 млрд. грн. Крім того, доведеться згорнути експорт тваринницької продукції, який в 2015 році приніс країні 341 млн. $, а протягом трьох кварталів 2016 р. – 188 млн. $. Це збільшить імпорт м’яса та погіршить торговельний баланс.

 

Через ризики зараження АЧС цьогоріч призупинили імпорт свинини з деяких регіонів України Румунія та ряд країн СНД. Складна епізоотична ситуація може вплинути і на рослинницьку галузь. Так, в 2015 р. Білорусь забороняла імпорт зерна із регіонів, де панувала АЧС, а в 2016 р. є складнощі з експортом туди шроту.

 

В зверненні йдеться про необхідність доопрацювання бюджету на 2017 рік.

 

Коментарі відвідувачів (0):