Ціни на соняшник знижуються слідом за цінами на олію

2018-09-20 12:04:30
Ціни на соняшник знижуються слідом за цінами на олію

Закупівельні ціни на соняшник в Україні продовжують знижуватися на тлі падіння цін на олію та збільшення пропозицій нового врожаю.

 

Суха та тепла погода сприяє прискоренню темпів збирання соняшнику в Україні. Станом на 18 вересня з 2,2 млн га (36% площ) намолочено 4,7 млн т соняшника при врожайності 2,13 т/га, тоді як у 2017 році на цю дату було обмолочено 42% площ, а врожайність складала 1,85 т/га. Врожайність соняшника в центральній та західній Україні вища, ніж в минулому році, тому валовий збір може сягнути 14-14,5 млн т. 

 

Зростання виробництва соняшника не турбує переробників, потужності яких дозволяють переробляти щороку 20-21 млн т олійних. Але різке зниження цін на соняшникову олію слідом за падінням світових цін на соєву та пальмову олію стримує закупівлю соняшника навіть за низькими цінами.

 

Після короткочасного зростання цін на соняшникову олію на початку вересня до 695 $/т FOB – порти Чорного моря, ціни на олію почали стрімко знижуватися й наразі впали до рівня 670-680 $/т FOB для поставок в жовтні та 660-665 $/т FOB для поставок в листопаді-грудні.

 

Основною причиною падіння цін на соняшникову олію є стрімке зниження цін на сою та соєву олію на американському ринку під тиском рекордного врожаю сої та відмови Китаю купувати американську сою, викликану торговими суперечками та введенням взаємного імпортного мита. Через це в Чикаго ціни на соєві боби впали до 298 $/т, а на олію - до 601 $/т, що є мінімумом останніх 10 років.

 

Ф'ючерси на пальмову олію в Малайзії за три дні втратили 3% та опустилися до 2-місячного мінімуму - 521$/т на очікуваннях зростання виробництва пальмової олії та зниження цін на соєву олію в США.

 

Ще одним чинником тиску на ціну соняшникової олії стане зростання виробництва соняшнику в ЄС. В оновленому звіті агенції Coceral оцінку виробництва соняшника в ЄС в цьому сезоні збільшено в порівнянні з червневим прогнозом на 16,3% до 10,2 млн т, що на 5,8% перевищить врожай минулого року. Збільшення виробництва соняшнику в Румунії та Болгарії компенсує зниження виробництва у Франції, де посіви постраждали від посухи. 

 

Збирання соняшнику в Росії лише розпочалося, й на 19 вересня з 781 тис га (9,8% площ) намолочено 1,5 млн т з врожайністю 1,93 т/га. Врожайність соняшника в Росії поки що на 2,8 ц/га нижча за минулорічну, оскільки посіви в центральному федеральному окрузі сильно постраждали від посухи. Проте збільшення посівних площ зможе компенсувати втрати врожайності, завдяки чому валовий збір складе 11 млн т, що відповідатиме рівню минулого року. У 2017 році експорт соняшникової олії з Росії сягнув 2,2 млн т та створив серйозну конкуренцію українській олії.

Коментарі відвідувачів (0):