Ціни на соняшник та сою в Україні найближчим часом можуть знизитись

2020-03-31 12:08:56
Ціни на соняшник та сою в Україні найближчим часом можуть знизитись

Викликане панічним попитом на світових ринках зростання цін на рослинні олії та слідом за ними на сою та соняшник завершується, оскільки тиск фундаментальних чинників на ринки рослинних олій посилюється.

 

Запроваджений Індією, яка є найбільшим світовим імпортером рослинних олій, жорсткий карантин терміном на 21 день вперше за декілька останніх десятиріч суттєво зменшить попит на рослинні олії, зокрема на соняшникову. Внутрішнє споживання рослинних олій зменшиться приблизно на 25% в порівнянні з щомісячним показником 1,9 млн т, оскільки в країні зачинені всі заклади громадського харчування, які переважно використовують пальмову олію.

 

Бразилія рекордними темпами збирає сою і вже обмолотила 76% площ. За оцінками Agrural, виробництво сої перевищить 125 млн та посилить конкуренцію на світовому ринку, який наразі страждає від падіння попиту на продукти внаслідок запроваджених у більшості країн світу карантинів. Через девальвацію реалу експортні ціни на сою опустилися до 340-345 $/т FOB.

 

Зниження цін на нафту до 20-25 $/барель відчутно зменшить попит на пальмову, соєву та ріпакову олію з боку біопаливної галузі. Звільнені обсяги використовуватимуться споживачами продовольства, що на тлі скорочення світового попиту обвалить ціни.

 

В Україні попри падіння цін на рослинні олії закупівельні ціни на соняшник та сою виросли завдяки знеціненню гривні. Виробники спочатку активно продавали обсяги, але потім, побоюючись подальшої девальвації гривні, вирішили обмежити продажі, що призвело до підвищення цін на сою та соняшник до рівня, коли дрібні та середні переробники змушені зупиняти підприємства на тлі зниження експортних цін на олію та маржі переробки. Великі переробники забезпечили себе сировиною до кінця сезону, та реалізували олію за високими цінами, що дозволяє їм конкурувати з дрібними виробниками, підвищуючи закупівельні ціни.

 

Прийняття парламентом законів, необхідних для отримання допомоги від МВФ, допоможе стабілізувати курс гривні на рівні 27-27,5 грн/т в зв’язку зі зменшенням імпорту товарів на тлі активного експорту агропродукції.  

 

Виробництво соєвої олії в Україні у січні-лютому 2020 р. зменшилося в порівнянні з відповідним періодом 2019 р. на 4,6% до 50,8 тис т. В лютому воно склало 20,3 тис т, що на 27,5% поступається показнику лютого 2019 р.

 

Нагадаємо, що виробництво соняшникової нерафінованої олії у січні-лютому 2020 р. виросло в порівнянні з аналогічним періодом 2019 р. на 15,7% до 1,1 млн т.

Коментарі відвідувачів (0):