Ціни на ріпак зростають на тлі відновлення нафтових котирувань

2020-05-06 12:04:01
Ціни на ріпак зростають на тлі відновлення нафтових котирувань

Ціни на ріпак поступово відновлюються після різкого падіння у березні, викликаного обвалом нафтових котирувань та зниженням попиту на біодизель через запроваджений карантин.

 

Слідом за бурхливим зростанням цін на нафту одразу на 20-25%, серпневі ф’ючерси на ріпак на Euronext вчора виросли ще на 4,75 €/т до 369,75 €/т або 400,74 $/т, тоді як у березні вони опускалися до найнижчого за два роки рівня 341,25 €/т.

 

Часткове скасування карантину країнами Європи збільшить попит на автомобільне пальне, зокрема й біопаливо. Але найбільше на ціни на ріпак наразі впливатиме скорочення виробництва в ЄС, де у поточному сезоні знову відчуватиметься дефіцит ріпаку, навіть попри зниження виробництва біодизеля.

 

За прогнозом Strategie Grains, у 2020 р. країни ЄС та Великобританія зберуть 17,02 млн т, тоді як у квітні цей показник оцінювали у 17,59 млн т, а у березні – у 17,85 млн т. Для порівняння, у 2019 році врожай ріпаку склав найменші за останні 13 років 16,9 млн т.

 

Скорочення споживання ріпакової олії для виробництва біодизеля не зможе компенсувати зменшення виробництва та імовірне зниження імпорту. Експерти Strategie Grains прогнозують, що починаючі з осені попит на ріпакову олію в ЄС поступово почне зростати по мірі відновлення попиту на біодизель.

 

Внаслідок цього запаси ріпакової олії зменшаться, оскільки обсяги переробки, які також знизяться, не зможуть задовольнити внутрішні потреби в олії.

 

На думку експертів, ціни на ріпак підвищаться після того, як Канада та Австралія завершать збирання каноли. Але прогнозовані значні запаси каноли в Канаді наприкінці червня 2021 року не дозволять суттєво вирости цінам на ріпак в ЄС протягом зими.

 

За відсутності погодних катаклізмів, які б суттєво вплинули на врожай, ціни на ріпак в ЄС не зможуть повернутися до рівнів минулорічної зими.

 

Також Strategie Grains прогнозують, що завдяки високій маржі переробки наприкінці поточного сезону виникне дефіцит пропозицій ріпаку. Проте обсяг переробки в останньому кварталі сезону зменшиться внаслідок падіння попиту на біодизель, запаси якого доволі значні.

 

Імпорт ріпаку до ЄС у 2019/20 МР в порівнянні з попереднім сезоном виросте на 47% до 5,3 млн т. Україна через скорочення виробництва ріпаку до 2-2,2 млн т зможе експортувати до ЄС лише 1,8-2 млн т олійної в порівнянні з 3 млн т попереднього сезону.

Коментарі відвідувачів (0):