Соєво-ріпакові правки можуть повернути вже в новому законопроєкті, який голосуватимуть в середині липня

Верховна Рада повернеться до розгляду «соєво-ріпакових» правок у складі законопроєкту №13157, який готують до другого читання, про це повідомляє https://latifundist.com/ . В документ також включені інші раніше неприйняті податкові ініціативи, зокрема правка щодо виплат патронажних дивідендів у сільськогосподарських кооперативах.
«Законопроєкт 13157 досить складний, в ньому є і соєві правки, і патронажні дивіденди, і водокористувачі, і все те, що у нас було спірне у 13134 (законопроект, куди були включені соєво-ріпакові правки, відхилений парламентарями 18 червня). Думаю, у нас буде цікава дискусія, але я просив би авторів правок, як ми домовлялись, провести консультації з Мінфіном до четверга, аби знайти спільний знаменник», — заявив вчора під час засідання парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики його голова Данило Гетманцев.
У базовому тексті законопроєкту ні «соєво-ріпакові», ні «патронажні» правки в не згадуються, однак, за словами депутатів, їх мають внести через рішення комітету за аналогією з попереднім законопроєктом №13134.
Законопроєкт №13157 про внесення змін до Податкового кодексу України ініційований Кабміном у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» та готується до другого читання. Документ замінює дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та дозволи на спецводокористування та розміщення відходів на інтегровані довкіллєві дозволи.
Народний депутат Андрій Мотовиловець буде автором «соєво-ріпакової правки», яка повторить зміст минулої правки і буде передбачати експортне 10% мито на експорт сої та ріпаку. Якщо за документ та правку проголосують на комітеті наступного тижня, то законопроект винесуть на голосування в сесійний зал вже 15 липня.
Під час засідання комітету Данило Гетманцев заявив, що «соєва правка погоджена, але зав’язана на правці по патронажних дивідендах».
«Правка по патронажних дивідендах» передбачає запобігання подвійному оподаткуванню сільгоспкооперативів, коли вони розподіляють прибуток між своїми членами. У кооперативах такі виплати називаються патронажними дивідендами — і на відміну від звичайних дивідендів, їх розподіляють не пропорційно до частки в статутному капіталі, а відповідно до обсягу участі в кооперативі (наприклад, зданого зерна чи наданих послуг). Найбільше просуває правку, як інструмент економічної альтернативи для аграріїв, Всеукраїнська аграрна рада.
«Ніхто не заперечує потребу розвивати переробку та додану вартість. Але не за рахунок аграріїв. Якщо це робиться через обмеження експорту, агровиробнику має бути надано економічну альтернативу. Правка по патронажних дивідендах — це саме такий інструмент. Вона дозволяє с/г кооперативу експортувати продукцію без оподаткування прибутку, розподіляючи його серед членів. І тоді дійсно з’являється стимул продавати самостійно. Тобто концептуально ми не проти розвитку всієї переробної вертикалі, але не шляхом викручування рук аграріям. У четвер має відбутись робоча група в податковому комітеті, де це буде обговорюватися», — прокоментував Денис Марчук, заступник голови ВАР.
Водночас один з опитаних редакцією нардепів висловив сумнів, що «патронажна правка» буде проголосована навіть на рівні комітету. Її ухвалення може стати сигналом для МВФ, що агросектор отримує надмірні податкові преференції. Зокрема, йдеться про ризик для всієї четвертої групи оподаткування, якою користується більшість аграріїв.