Ситуація на світовому ринку ячменю погіршується
З початку 2016 року ціна на ячмінь у основних країн-експортерів суттєво знизилися, незважаючи на скорочення світового виробництва зернової. На ціни тисне рекордний врожай кукурудзи, яку поряд із ячменем використовують для виробництва кормів для тварин.
Ще одним чинником тиску став рекордний врожай ячменю в Австралії. В сезоні 2016/17 ця країна стане найбільшим експортером ячменю в світі, потіснивши ЄС на ринках та задовольнивши чверть світового попиту. В січні 2017 року ціна австралійського ячменю була на 30 $/т нижчою за показник січня 2016 року. Зниження цін буде сприяти нарощуванню експорту на ключові ринки, зокрема, китайський.
Реалізація Угоди про вільну торгівлю між Китаєм та Австралією від січня 2016 року надала останній конкурентну перевагу за рахунок відсутності імпортного мита на ячмінь. Китайські митники повідомляють, що в січні-лютому 2017 р. Австралія втричі збільшила імпорт ячменю до Китаю в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Посилення конкуренції з боку Австралії призвело до поступового падіння цін протягом 2016 року в інших країнах-експортерах, зокрема, в Україні та ЄС. В ЄС ціни впали, незважаючи на скорочення виробництва, тоді як обсяг експорту в 2016/17 МР стане другим за розміром після Австралії.
В Україні завдяки значному валовому збору ціни в липні-серпні 2016 року впали в порівнянні з попереднім сезоном на 20 $/т та складали 135-138 $/т на базисі СРТ-порт. Протягом сезону ціни на ячмінь в порту виросли до 145-150$/т, проте з наближенням нового врожаю знову почали знижуватися до рівня 2016 року. Це свідчить про те, що обсяг пропозицій кормових зернових культур перевищує світовий попит. Для липневих поставок трейдери пропонують сьогодні по форвардним угодам 120-135 $/т.