REUTERS оцінив вплив можливого конфлікту між Україною та Росією на світові ринки

2022-01-25 12:07:19
REUTERS оцінив вплив можливого конфлікту між Україною та Росією на світові ринки

Експерти Reuters розповіли, що можливий конфлікт між Україною та Росією вплине на окремі ринки, зокрема енергоносіїв та пшениці, а також на доходність суверенних доларових облігацій та безпечних активів.

 

1. Активи – сховища

Ринок держборгу тривалий час потерпав від зростання інфляції до багаторічних максимумів та очікувань підвищення відсоткових ставок, проте імовірний конфлікт може змінити ситуацію.

 

Доходність 2-річних паперів США за місяць виросла найшвидше з 2016 р, а 10-річних бондів наблизилася до 2%. Доходність 2-річних держоблігацій Німеччина вперше з 2019 р вийшла на позитивний рівень.

 

При сильних ризиках інвестори повертаються до облігацій, які вважаються найбезпечнішими активами. Так вони зроблять і зараз, навіть якщо ціни на нафту, а за ними й інфляція, виростуть ще сильніше. Інші активи, зокрема золото та ієна, вже оновили 2-місячний максимум.

 

2. Зерно

Будь-які зміни у поставках зерна з Чорноморського регіону вплинуть на ціни та прискорять інфляцію. З портів Чорного моря зерно експортують Україна, Румунія, Росія та Казахстан, і військові дії чи санкції зупинять відвантаження.

 

За оцінками IGC, Україна у 2021/22 МР стане третім за обсягами світовим експортером кукурудзи та четвертим – пшениці, а Росія є лідером з експорту пшениці.

 

Підвищення ризиків найближчим часом може збільшити ціни на пшеницю.

 

3. Нафта та природній газ

Майже 35% природнього газу Європа отримує з Росії. Газопроводи ідуть через Білорусь та Польщу до Німеччини, Північний потік-1 одразу до Німеччини, інші через Україну, тому ринки газу постраждають від конфлікту.

 

У 2020 р. через локдауни попит на російський газ в ЄС впав, і частково поставки відновилися після збільшення споживання, що призвело до рекордного зростання цін.

 

В разі вторгнення Росії в Україну Німеччина розгляне можливість зупинки проекту Північний потік-2, що на тлі інших санкцій скоротить імпорт газу до ЄС та посилить його залежність від Москви. А також призведе до чергового стрибка цін.

 

Слідом може подорожчати нафта до 150 $/барель, що уповільнить зростання світового ВВП до 0,9% та подвоїть інфляцію до 7,2%.

 

4. Доларові бонди та валюти

Найбільше від конфлікту постраждають держпапери України та Росії, які останніми місяцями мають значно гіршу, ніж в інших країнах, динаміку внаслідок падіння попиту з боку інвесторів, як і валюти обох країн.

 

Українськими облігаціями цікавляться інвестори у emerging markets, тоді як на російські попит останніми роками впав через санкції та політичну напругу.

 

Тому можливий конфлікт створює сильну невизначеність для валютних ринків, і може призвести до різкого обвалу курсу та дефіциту ліквідності.

Коментарі відвідувачів (0):