Підвищення прогнозу врожаю сої в Аргентині та активна сівба у США тиснуть на соєві котирування, проте ціни в Україні залишаються на високому рівні

2026-05-28 09:44:58
Підвищення прогнозу врожаю сої в Аргентині та активна сівба у США тиснуть на соєві котирування, проте ціни в Україні залишаються на високому рівні

Аналітики Зернової біржі Буенос-Айресу завдяки кращій, ніж очікувалося, урожайності підвищили прогноз виробництва сої в Аргентині у 2025/26 МР з 48,6 до 50,1 млн т, тоді як USDA оцінює його у 48 млн т.

 

Станом на 21 травня 2026 року соя в Аргентині була зібрана на 74,7% запланованих площ, а середня врожайність складала 3,28 т/га, що стало найвищим показником останніх шести сезонів.

 

За даними звіту NASS, у США станом на 24 травня соєю засіяно 79% запланованих площ (порівняно з 68% в середньому за 5 років), а сходи отримані на 49% (40% у середньому). Сприятлива для сівби та розвитку посівів погода може призвести до збільшення площ сівби сої у США.

 

Бразильська агенція ANEC прогнозує, що у травні Бразилія експортує 15,9 млн т сої, що трохи поступатиметься рекордному показнику квітня - 16,75 млн т, та на 2 млн т перевищить показник травня минулого року.

 

Під тиском збільшення пропозиції липневі ф’ючерси на сою на біржі в Чикаго за два тижні впали на 3,8% до 435,5 $/т (+0,4% за місяць), а листопадові - до 434 $/т (+1,3% за місяць).

 

В Україні ціни на сою залишаються на високому рівні завдяки високому попиту з боку переробників. Протягом минулого тижня закупівельні ціни на сою з ГМО залишались на рівні 21700–22000 грн/т (430–440 $/т без ПДВ) з доставкою на завод, тоді як ціни на сою без ГМО виросли на 200-300 грн/т до 22500–22700 грн/т з доставкою на завод.

 

Експортний попит на сою з ГМО в портах майже відсутній, тоді як експортний попит на сою без ГМО з боку ЄС виріс, завдяки чому ціни попиту на сою без ГМО за тиждень підвищилися ще на 5 $/т до 480 $/т для поставок на західний кордон.

 

Експорт сої з України за 21 день травня склав 172,9 тис. т (порівняно з 158,5 тис т у квітні), а загалом у сезоні сягнув 1,82 млн т. Основними покупцями сої у травні стали Туреччина (58,4 тис. т), Франція (33 тис. т), Нідерланди (28,4 тис. т), Німеччина (12,5 тис. т), Польща (6,6 тис. т), Греція (6,3 тис. т) та Угорщина (5,4 тис. т). Також у травні Україна експортувала 31,1 тис т соєвої олії т 93,1 тис т соєвого шроту.

 

Збільшення поставок сої та продуктів її переробки з Аргентини до ЄС посилить конкуренцію для українських експортерів.

 

За даними Єврокомісії, станом на 17 травня країни ЄС зменшили імпорт сої порівняно з відповідним періодом минулого року на 8% до 11,61 млн т, при чому частки поставок з Бразилії та України збільшились, а частка Аргентини - знизилася.

 

Імпорт соєвого шроту до ЄС скоротився порівняно з попереднім сезоном на 7% внаслідок стриманого попиту на нього в ЄС, обумовленого високим врожаєм та активізацією поставок, що посилює тиск на спотові ціни.

Коментарі відвідувачів (0):