Недосконалість законодавства призвела до проблем з сертифікацією українського зерна

2016-10-20 12:09:26
Недосконалість законодавства призвела до проблем з сертифікацією українського зерна

Після скасування Державної інспекції сільського господарства сертифікація вирощеного в Україні зерна законодавчо не регламентується.

 

Українська асоціація зерновиків повідомляє, що «за законом імпортоване або вирощене в Україні насіння має пройти сертифікацію, проте Мінагропрод, якому наразі передані відповідні функції, не вирішив питання про структуру, повноваження та фінансування майбутньої установи».

 

Раніше Державна сільгоспінспекція налічувала понад 500 лаборантів та інспекторів, що контролювали якість зерна на всіх етапах виробництва. З вересня 2014 року функції відомства були передані Держспоживслужбі, а потім Мінагрополітики, на яке поклали вимоги щодо реєстрації. А експертизи мали проводити експертні установи, в тому числі недержавні.

 

Проте працівники ліквідованої з жовтня Держсільгоспінспекції продовжують виконання свої обов’язків і досі, тому що Мінагропрод поки не налагодив роботу нового відомства. Незважаючи на істотне скорочення штату працівники Держсільгоспінспекції будуть видавати сертифікати якості на зерно до моменту появи нової служби. Ті, хто замовляли сертифікацію озимих культур, вчасно отримали документи. Сьогодні проводиться перевірка кукурудзи та соняшника під весняну сівбу згідно заявок, що надійшли до 30 червня. Голова сільгоспінспекції Ю. Заставний вважає, що розмови про проблеми з сертифікацією не відповідають дійсності.

 

Проте виробники не згодні з його позицією. Введений літом в дію Закон «Про насіння та посадковий матеріал» не визнає документи, видані Держсільгоспінспекцією. Тому сертифікати та розпорядження відомства не мають законної сили.

 

Експерти наголошують на тому, що фактично все вироблене в Україні насіння не може реалізовуватися ні в країні, ні за її межами. Через неузгодженість законодавства вже найближчим часом може відчутно зрости кількість контрафактного та нелегально завезеного насіння.