Нацбанк продовжує боротьбу з ажіотажним попитом на валюту

2020-03-18 12:17:38
Нацбанк продовжує боротьбу з ажіотажним попитом на валюту

В Україні гривня продовжує стрімко знецінюватися на тлі падіння світових ринків та паніки, викликаної пандемією вірусу Covid-19. За два тижні курс обвалився з 24,5 до 27,1 грн/$.

 

Запровадження карантину в країні та обмеження пересувань уповільнить розповсюдження хвороби, проте знизить доходи держави, які у першому кварталі і так були на 20% меншими, ніж планувалося. Це стало головним чинником зростання курсу долара на міжбанку, до якого пізніше додався ажіотажний попит на готівкову валюту. Через несвоєчасне постачання з банків зникла готівкова валюта, після чого розрив між готівковим та безготівковим доларом виріс до 1-1,5 грн/$, а деякі обмінники почали пропонувати валюту по 29 грн/$.  

 

В НБУ заявили, що головною причиною девальвації гривні в останні два тижні є панічні настрої, викликані пандемією та світовою економічною кризою, що насувається. Проте Нацбанк буде підтримувати валютний ринок та ліквідність банківської системи, оскільки має необхідні для цього кошти та інструменти.

 

Поки НБУ не планує запроваджувати жодних валютних обмежень, оскільки на них негативно відреагують фізичні та юридичні особи.

 

За останні 5 робочих днів загальний попит навалюту склав 2,1 млрд $, з яких:

  • громадяни придбали 300 млн $,
  • нерезиденти - 8 млн $,
  • українські компанії – майже 1,8 млрд $.

 

Для підтримки курсу гривні НБУ за два тижні продав на аукціонах 1,3 млрд $ та непогано заробив, оскільки минулого року він придбав на міжбанку майже 6 млрд $ за середнім курсом 24,5 грн/$.

 

Вчора до України прибули перші рейси з готівковою валютою, а найближчими днями очікується ще одна поставка значного обсягу валюти, що допоможе зняти ажіотаж на готівковому ринку.

 

Вчора на міжбанку НБУ продав 100 млн $ по 26,98 грн/$, 100 млн $ по 27,10 грн/$ та ще 100 млн $ по 27,15 грн/$. Це знизило ажіотажний попит і наприкінці сесії курс повернувся до рівня 27,01/27,15 грн/$.

 

Коли експортери зрозуміють, що курс сягнув максимуму, то активізують продаж валюти і гривня почне зміцнюватися. Збільшення пропозицій готівкової валюти у банках знизить спекулятивний попит з боку населення.

 

Запровадження карантину зменшить споживання імпортних продуктів та попит на валюту, а продовження карантину змусить громадян продавати готівкову валюту, а не купувати її.

 

На вчорашньому аукціоні Мінфін продав 10-місячні ОВДП під 3,5% річних на суму 71,6 млн $ залучивши до бюджету 1,899 млрд грн. Це підтверджує можливість залучення ресурсів на світовому ринку, оскільки зниження ФРС США ставок до 0,25% змусить інвесторів шукати активи для розміщення коштів під вищі відсотки, хоча й з більшими ризиками.

Коментарі відвідувачів (0):