Міжнародне виробництво біодизеля цього року скоротиться внаслідок зниження рентабельності

Глобальне виробництво біодизеля та гідроочищених рослинних олій (HVO) цього року зменшиться внаслідок значного зниження рентабельності сектора, – вважає генеральний директор ISTA Mielke GmbH (Oil World, Німеччина) Томас Мільке.
Ціни на сировину – пальмову, соєву та ріпакову олію – ростуть швидше, ніж ціни на дизельне пальне, і в період з вересня по грудень 2024 р різниця в ціні між сировиною та дизельним паливом стала надто великою, що знизило рентабельність виробництва біодизеля. Така різниця в цінах стане основною причиною зменшення використання та виробництва біодизеля та HVO у світі.
Якщо раніше річні темпи зростання виробництва біодизеля та HVO в середньому складали 4 млн т на рік, то зараз очікується його скорочення на 0,5 млн т.
Експерти вважають, що Індонезія не зможе виконати свій мандат на змішування біодизеля B40, але її дії в цьому напрямку суттєво вплинуть на ціни на пальмову олію, а також на інші олії та жири в найближчі місяці.
Уряд Бразилії призупинив заплановане на березень підвищення мандату на 1% (з 14% до 15%), щоб уникнути зростання внутрішніх цін. Малайзія також не зможе суттєво збільшити частку змішування пальмового масла в біодизелі внаслідок обмежень інфраструктури.
Щоб зменшити інфляцію цін на продукти харчування, уряди вказаних країн можуть знизити вимоги до біодизеля, що дозволить контролювати внутрішні ціни і запобігати протестам споживачів.
Водночас аналітики вважають, що різниця в ціні між пальмовою та соєвою оліями може зменшиться протягом наступних двох-трьох місяців, оскільки високі ціни знизять попит на основних ринках споживання, таких як Індія.
Нагадаємо, що в останні місяці пальмова олія продавалася дорожче, ніж інші рослинні олії, на тлі викликаних повенями перебоїв з поставками в Індонезії та Малайзії. Крім того, поставки з Індонезії зменшилися внаслідок заходів по збільшенню виробництва біодизеля на основі пальмової олії. У підсумку основні покупці, зокрема Індія, переключилися на соєву та соняшникову олії, що призвело до зниження попиту.