Індекс цін ФАО на рослинні олії в травні знизився на 3,7%

У травні 2025 року середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО (ІПЦФ) склало 127,7 пункту, що на 0,8% нижче, ніж у квітні. Зниження цін на зернові, цукор і рослинні олії перевищило зростання вартості молочної продукції та м’яса.
Попри це, загальний індекс був на 6,0% вищим за показник травня 2024 року, проте все ще на 20,3% нижчим за рекорд, зафіксований у березні 2022 року.
Індекс цін на рослинні олії ФАО у травні склав 152,2 пункту, знизившись на 3,7% (5,8 пункту) порівняно з квітнем. Незважаючи на це, індекс усе ще на 19,1% перевищує рівень минулого року.
Падіння цін обумовлене зниженням котирувань одразу чотирьох основних видів олії: пальмової, ріпакової, соєвої та соняшникової.
-
Пальмова олія: світові ціни знижуються другий місяць поспіль через сезонне зростання виробництва та експортних запасів у країнах Південно-Східної Азії. Різниця в ціні з альтернативними видами олій, що утворилася з середини квітня, зберігається.
-
Соєва олія: подешевшала внаслідок збільшення пропозиції з Південної Америки та зниження попиту на біопаливну сировину, особливо у США.
-
Ріпакова олія: зниження пов'язане з очікуванням зростання пропозиції на фоні початку збору врожаю в ЄС.
-
Соняшникова олія: втратила в ціні через слабкий імпортний попит і зниження конкурентоспроможності на світовому ринку.
Індекс цін на зернові ФАО у травні склав 109,0 пункту — це на 1,8% менше, ніж у квітні, і на 8,2% нижче, ніж у травні 2024 року.
-
Найбільше зниження зафіксовано на кукурудзу, що обумовлено активною конкуренцією на ринку, сезонним збільшенням пропозиції з Аргентини та Бразилії, а також очікуванням рекордного врожаю в США у 2025 році.
-
Зниження торкнулося також сорго і ячменю.
-
Пшениця подешевшала помірно — через зниження попиту та сприятливі погодні умови в Північній півкулі.
-
Кінець травня приніс опади в окремі регіони Європи, Чорноморського регіону та США, що зменшило ризики посухи.
-
Рис став винятком: середній індекс цін на рис зріс на 1,4%, що пов’язано зі стійким попитом на ароматні сорти та подорожчанням індійського рису. Це, зокрема, пов'язано зі зміцненням валют експортерів щодо долара США.