ЄС пропонує розраховувати квоти імпорту агропродукції з України відповідно до довоєнних обсягів

2024-03-28 10:48:43
ЄС пропонує розраховувати квоти імпорту агропродукції з України відповідно до довоєнних обсягів

Компромісний проєкт торговельної угоди з Україною був погоджений ЄС 27 березня. Він враховує вимоги Польщі та Франції та передбачає нові квоти на імпорт агропродукції, які вираховуватимуться від обсягів 2021р, а не 2022-2023 рр, як зараз. Втрати України внаслідок скорочення імпорту можуть сягнути 331 млн євро.

 

Після повномасштабного вторгнення рф в Україну ЄС скасував квоти та мита на поставки української продукції, але термін дії заходів з лібералізації торгівлі завершується 5 червня 2024 р, тому вже зараз опрацьовується нова угода.

 

Попередні домовленості передбачали швидку реакцію Єврокомісії на викривлення ринків ЄС, спричинені українською продукцією, а також запровадження обмежень на імпорт м'яса птиці, яєць, цукру, вівса, кукурудзи, крупи, меду з України до ЄС, якщо обсяги їх поставок перевищуватимуть середні обсяги імпорту за 2 останні роки.

 

Польща та Франція вимагали, щоб середній показник імпорту вираховували на підставі даних за 2021 р – до повномасштабного вторгнення рф, в чому їх підтримали Італія, Австрія та Угорщина, оскільки у 2022-2023 рр блокування морського експорту призвело до збільшення потоку української продукції до ЄС сухопутними шляхами.

 

Євросоюз погодився вираховувати імпорт на підставі даних за друге півріччя 2021 р. Під кількісні обмеження не потраплять пшениця та ячмінь, але загалом поставки агропродукції з України до ЄС скоротяться. За оцінками Єврокомісії, втрати України від такого рішення складуть 86 млн євро, а загалом через нові умови торгівлі бюджет України недорахується 331 млн євро.

 

Попередній погоджений з Європарламентом проєкт домовленості передбачав, що квоти на наступний період (який розпочнеться з червня 2024 р) вираховуватимуть, виходячи з обсягів імпорту агропродукції з України за 2022-2023 рр, коли вже були скасовані мита та квоти. Але проти цього виступили Нідерланди, Німеччина, Фінляндія, країни Балтії та Люксембург. Остаточне рішення посли країн – членів ЄС мають прийняти 27 березня, після чого його повинен схвалити Європарламент.

 

Безмитний імпорт агропродукції з України до ЄС були запроваджений у червні 2022 р, а потім продовжений ще на рік. Але проти нього виступають польські фермери, які організовують акції протесту та блокують автошляхи.

Коментарі відвідувачів (0):