Долар на міжбанку продовжить дорожчати після відставки голови НБУ

2020-07-02 12:15:03
Долар на міжбанку продовжить дорожчати після відставки голови НБУ

Вчора голова Нацбанку України Яків Смолій подав у відставку, пояснивши своє рішення «системним політичним тиском та намаганням запобігти спробам підривання інституційних основ центробанку країни».

 

Напередодні Рада НБУ відмовилася розглянути питання призначення Олега Чурія на посаду заступника голови НБУ на другий 7-річний термін, що, на думку правління НБУ, суперечить закону.

 

Також Рада НБУ розглянула дії Правління щодо окремих заходів монетарного та регулятивного характеру, а також їх вплив на економічну й соціальну ситуацію в країні, після чого визнала, що посилення кредитно-грошової політики у 2018-2020 рр. суттєво деформувало економічні стимули діяльності  банків, а також скоротило рівень кредитування економіки. Тому валютно-курсова політики НБУ у 2019 р. була визнана неефективною.

 

На засіданні Ради НБУ були схвалені рекомендації Кабміну до Правління Нацбанку з наступних питань:

  • збільшення ефективності монетарної політики,
  • активізація залучення коштів до Держбюджету України через державні облігації та банківські кредити,
  • пом’якшення банківського регулювання з метою розширення кредитування.

 

Також Правлінню було рекомендовано проаналізувати та доповісти Раді НБУ про можливий вплив подальшого зниження облікової ставки та запровадження певних інструментів НБУ на фінансову стабільність та баланси комерційних банків, а також внести зміни до законодавства, які б дозволили вітчизняним банкам купувати ОВДП.

 

Пропонується вжити заходів для активізації кредитування малого й середнього бізнеса та іпотеки, зокрема шляхом зміни порядку розрахунку ризиків по кредитах, наданих за державними програмами.

 

Скандал, викликаний відставкою Смолія, змусить МВФ та інших міжнародних партнерів переглянути питання кредитування України, що вже невдовзі посилить спекулятивний тиск на гривню.

 

Залишок коштів на єдиному казначейському рахунку станом на 1 липня сягнув 75,7 млрд грн, 80% з яких склали дивіденди від Приватбанку (24,46 млрд грн) та Нафтогазу (39,6 млрд грн).

 

Минулого тижня НБУ придбав на міжбанку 424,5 млн $, продавцем яких переважно був Нафтогаз.

 

Долар на міжбанку вчора подорожчав на 12 коп до 26,86/26,88 грн/$ попри низьку активність торгів, що дозволило спекулянтам розгойдати курс. Нацбанк вчора на торги не виходив.

 

Найближчим часом збільшаться валютні надходження від продажу сільгосппродукції нового врожаю, що знизить спекулятивний тиск на гривню.

Коментарі відвідувачів (0):