Чи загрожує Україні доля ринку землі в Аргентині?

2020-02-10 12:48:30
Чи загрожує Україні доля ринку землі в Аргентині?

Депутати почали розгляд закону про земельну реформу у другому читанні, а в разі його ухвалення мораторій на продаж землі буде остаточно скасований.

 

Понад 25 років політики не можуть визначити, яким має бути ринок землі в Україні. Проте чинний мораторій не є запобіжником від розпродажу вітчизняних земель, оскільки в країні існує «чорний» ринок землі з 50-річною орендою, необлікованою готівкою та врожаями, договорами емфітевзису.

 

В четвер після блокування трибуни та штовханини Рада почала розгляд 4018 правок до законопроекту, більшість з яких належать депутатам «ОПЗЖ» та «Батьківщини», що вимагають проведення референдуму та заборони продажу землі, захисту малих фермерів й боротьби з олігархами. Враховуючи, що за два дні депутати розглянули 216 правок, голосування може затягнутися до весни.

 

Наразі більшість великих латифундистів України мають іноземних інвесторів, яким новий закон заборонить купувати землю, доки українці на референдумі цього не дозволять. Також фізичним та юридичним особам-іноземцям заборонять купувати землю в 50-кілометровій зоні від кордону.

 

Експерти назвали проривом норму закону про доступ фермерів до кредитів під заставу землі. У разі невиплати кредиту банк стає власником землі та мусить протягом 2-х років продати її на електронному аукціоні. Проте у «Батьківщині» заявили, що протягом двох років всю землю в Україні скуплять іноземні банки.

 

Надто болючим залишається питання концентрації земель. У другому читанні передбачили обмеження на рівні 10 тис га в одні руки, проте скасували обмеження по громадах, яке передбачало, що людина чи підприємство не могли придбати більше 35% землі. Наразі третина усіх громад має площу меншу, ніж вказане обмеження, що може призвести до виникнення нового класу регіональних землевласників.

 

До встановлення прозорої ринкової ціни землю не можна буде продати дешевше рівня нормативно-грошової оцінки, проте запобіжників від спекулянтів поки не передбачено.

 

Дуже наглядним для України є приклад Аргентини, яка на початку 90-х провела земельну реформу та надала інвесторам пільги й дозвіл на концентрацію земель. Сьогодні в країні у власності 1% користувачів знаходяться 35% земель, а середній фермер контролює 22 тис га.

 

Аргентина для погашення попередніх боргів залучала нові кредити, проте від кризи країну не врятувало  навіть зростання ВВП на 65% за 8 років, яке супроводжувалося збільшенням імпорту та занепадом власного виробництва. На вимогу МВФ, країна не підтримала своїх фермерів, а іноземні інвестори віддали перевагу експорту монокультур. Вже у 2001 році на тлі рясного світового врожаю зерна ціни на нього впали, і країна оголосила дефолт. У 2014 році Аргентина пережила другий дефолт, а наразі, схоже, насувається третій.

Коментарі відвідувачів (0):