Черговий аукціон з розміщення ОВДП допоміг зміцнити курс гривні

2020-04-29 12:02:30
Черговий аукціон з розміщення ОВДП допоміг зміцнити курс гривні

На тлі викликаного карантином падіння економіки уряд намагається збільшити фінансові ресурси шляхом залучення додаткових позик. Минулого тижня Нацбанк знизив облікову ставку з 10% до 8% річних та оголосив, що з травня почне проводити тендери по наданню довгострокового рефінансування без обмежень на використання банками цих коштів, зокрема й на купівлю ОВДП.

 

Оцінивши у минулому році ефективність механізму залучення капіталу шляхом розміщення ОВДП, уряд на 2020 рік запланував залучити до бюджету 242 млрд грн на внутрішньому ринку та 119 млрд грн в еквіваленті на зовнішньому шляхом розміщення ОВДП.

 

Після місячної перерви вчора Мінфін провів новий аукціон з розміщення ОВДП, на якому залучив 5,4 млрд грн та 164 млн $. Гривневі облігації розміщені під 11,3%, тоді як на останньому аукціоні у березні доходність 3 та 6-місячних паперів складала 9,9% та 10% відповідно.

 

Загальний попит на гривневі папери склав 6,59 млрд грн, ставки по деяким сягали 15%, що наближається до рівня ставок на вторинному ринку. Проте Мінфін відхилив три заявки з найвищими ставками.

 

За 5 заявками по 6-місячним валютним паперам вдалося залучити 53,3 млн $ під 3,3% в порівнянні з попереднім аукціоном 24 березня, де 3-місячні валютні ОВДП були розміщені під 3%.     

 

Попит за 14 заявками на 9-місячні папери склав 618,7 млн $, проте щоб не піднімати ставку до 5% річних Мінфін задовольнив лише 11 заявок на суму 113,7 млн $, зберігши ставку 3,5%.

 

За останній місяць Мінфін скасував декілька аукціонів з продажу гривневих ОВДП, оскільки запропоновані ставки різко виросли до 10% річних та вище.

 

Вчорашній аукціон допоміг зміцнити курс гривні, оскільки обсяг пропозицій валюти на міжбанку протягом двох тижнів перевищує попит. Курс долара вчора з ранкових 27,06/27,10 грн/$ наприкінці торгів знизився до 27,005/27,035 грн/$. Нацбанк викупив надлишок валюти обсягом 20 млн $ за ціною не вище 27,05 грн/$.

 

Під час карантину експортери продовжують працювати, тому надходження валюти залишаються на високому рівні, тоді як попит з боку імпортерів низький. Це покращує сальдо торговельного балансу та підтримує курс гривні. Проте від цього страждає бюджет, доходи якого значною мірою формуються за рахунок імпортних надходжень та податків з торгівлі.

 

Активне залучення коштів через гривневі ОВДП на тлі збільшення дефіциту бюджету знову може різко зміцнити курс гривні, що завдасть збитків експортерам, які поки продовжують працювати.

Коментарі відвідувачів (0):