Зростання курсу долара на чорному ринку на 10% створює проблеми для офіційного експорту

2022-05-23 12:45:56
Зростання курсу долара на чорному ринку на 10% створює проблеми для офіційного експорту

Нацбанк професійно відреагував на військове вторгнення росії до України 24 лютого та зафіксував курс долара на міжбанку на рівні 29,25 грн/$, щоб зупинити паніку та різку девальвацію гривні, як це сталося у 2014-2015 роках. Готівковий курс долара у перші тижні війни виріс до 37-38 грн/$, але потім знизився до 32-33 грн/$.

 

Проте починаючи з 13 травня курс долара на чорному ринку виріс одразу на 10% та сягнув 36-37 грн/$ на новинах про можливе відновлення Нацбанком міжбанківских торгів та перехід до плаваючого курсу, а також на тлі зростання попиту на готівкову валюту внаслідок нарощування імпорту автомобілів після скасування платежів по розмитненню.

 

З 14 квітня в Україні існувало три курси валют: офіційний фіксований НБУ курс 29,25 грн/$, банківський курс в обмінниках не вище 32,17 грн/$, та курс на чорному ринку, що вже сягає 36-37 грн/$.

 

З 21 травня НБУ знизив ліміт на зняття готівки за кордоном до 50 тис грн на місяць, щоб уникнути спекуляцій з готівковою валютою, а також скасував курсові обмеження для банків, які тепер зможуть продавати долар дорожче 32,17 грн/$ та посилять конкуренцію з чорним ринком. При цьому для розрахунків за кордоном карткою ліміту не було і не буде.

 

В НБУ вважають, що такі кроки знизять курс готівкової валюти, хоча в безготівковому сегменті обмеження залишаються незмінними, і банки мають проводити операції з купівлі-продажу валюти за курсом, верхня межа якого не перевищує офіційний курс+1%.

 

Водночас експортери продаватимуть валюту банкам за курсом 29,25 грн/$, що забезпечить імпортерів валютою для критичного імпорту та дозволить стримати зростання цін на імпортні товари та, як наслідок, інфляцію.

 

Експортери за продаж 100 безготівкових доларів можуть отримати лише 2925 гривень, тоді як на чорному ринку вони б отримали 3600-3700 грн. Це спонукатиме їх реалізовувати товари за готівку та стримувати продаж валюти.

 

Для стабілізації курсу валюти потрібне відновлення темпів експорту аграрної та металургійної продукції. Нацбанк повідомляє, що повернення до плаваючого курсу валют можливо лише в разі виконання наступних умов:

  • стабілізація надходжень від експорту,
  • зменшення викликаної військовими діями невизначеності,
  • активізація роботи фінансового ринку, щоб НБУ міг впливати на інфляцію зміною ключової ставки.

 

Поки жодна з цих умов не виконується, тому Нацбанк не може прогнозувати, коли повернеться до плаваючого курсу.

Коментарі відвідувачів (0):