Зменшення площ сівби озимого ріпаку в Україні та ЄС сприяє зростанню цін

2020-11-25 12:07:39
Зменшення площ сівби озимого ріпаку в Україні та ЄС сприяє зростанню цін

Котирування на ріпак на паризькій MATIF цього тижня оновили багаторічний максимум на тлі зростання світових цін на сою та прогнозів зменшення виробництва в Україні та ЄС в наступному сезоні внаслідок скорочення площ сівби озимого ріпаку.

 

За даними агенції MARS, внаслідок посушливих умов була зірвана посівна кампанія в Румунії, Франції, Болгарії, Великобританії та Україні, тому там площі сівби озимого ріпаку зменшаться у порівнянні з минулим роком та середнім 5-річним показником.

 

Сильні дощі у вересні пройшли в Німеччині та Франції, що дозволило досіяти пізні сорти в останні допустимі терміни. В Німеччині площі сівби перевищать торішній рівень, тоді як у Великобританії та Франції зменшаться, оскільки надмірні дощі затримали сівбу.

 

В Україні площі сівби озимого ріпаку зменшилися у порівнянні з минулим роком на 30% до 875 тис га (або 87% від плану) внаслідок тривалої посухи серпня-вересня, особливо у південних регіонах, де істотних опадів не було понад 5 місяців. Експортні програми практично завершені, тому трейдери не купують ріпак, і ціни на нього в порту залишаються на рівні 425-435 $/т.

 

З початку місяця лютневі ф’ючерси на ріпак на паризькій MATIF виросли на 8,4% і в понеділок сягнули 415,25 €/т або 493,2 $/т, хоча у вівторок знизилися на 3,75 €/т до 411,75 €/т, але доларова ціна опустилася лише на 3 $/т до 490,2 $/т завдяки зміцненню курсу євро до 1,19 $/€. Травневі ф’ючерси залишаються на низькому рівні 407 €/т.  

 

Скорочення експорту ріпаку з України Євросоюз заміняє поставками каноли з Канади. В поточному сезоні ЄС імпортував 2,61 млн т ріпаку у порівнянні з 3,21 млн т за аналогічний період минулого року.

 

Канада в новому сезоні збільшила у порівнянні з попереднім експорт каноли на 34% до 3,7 млн т. Але попри активні продажі на початку сезону загальний експорт, за оцінками МСГ США, може стати на 4% меншим, ніж торік, та скласти 9,8 млн т, що на 5% поступатиметься середньому 5-річному показнику внаслідок посилення конкуренції з боку Австралії.

 

Вчора ціни на канолу в Канаді виросли до 7-річного максимуму 584,6 CAD/т або 449 $/т на тлі активізації попиту та зростання сусідніх ринків соєвих бобів та олії.

 

В Австралії, де проходить збирання врожаю, виробництво ріпаку завдяки сприятливим умовам виросте у порівнянні з минулим роком на 43% до 3,3 млн т, а експорт – на 50% до 2,7 млн т.

 

Високі ціни на сою та рослинні олії на тлі подорожчання нафти підтримують котирування ріпакової олії на високому рівні, що піднімає ціни на ріпак до рекордних значень.

Коментарі відвідувачів (0):