Зерновий коридор знову заблоковано, а представник США у НАТО закликає країни G7 розблокувати порти України

2023-06-02 12:10:32
Зерновий коридор знову заблоковано, а представник США у НАТО закликає країни G7 розблокувати порти України

За 30-31 травня росіяни пропустили зерновим коридором лише 1 судно, а 1 червня – жодного, тож його робота знову заблокована. Тому Україна звернулася до Секретаріату Спільної контрольної комісії з вимогою відновити інспектування суден.

 

Блокуючи порти України, рф вимагає нових поступок для функціонування зернової угоди, тому світова спільнота має покласти край цьому шантажу.

 

Постійний представник США у НАТО Курт Волкер закликав вже 21-22 червня вирішити питання розблокування українських портів, оскільки російська блокада прирівнюється до піратства або, принаймні, його загрози. «Злякавшись погроз росії потопити торговельне судно під іноземним прапором у міжнародних водах, світова спільнота дозволила кремлю себе шантажувати», - наголосив він та закликав США, країни G7 та ЄС, а також союзників по НАТО забезпечити вільне комерційне судноплавство у міжнародних водах Чорного моря.

 

«Наша політика має бути підкріплена низкою практичних дипломатичних, економічних та гуманітарних кроків. Ми маємо розпочати діалог з Туреччиною для забезпечення безпечного судноплавства та почати розмінування вод. Уряди країн, що беруть участь у Конференції з відновлення України, мають запровадити страхування від воєнних ризиків для судноплавних компаній, що напряму торгують з Україною, яке буде покривати як судна, так і вантажі. Найбільші світові компанії можуть відмовитися від участі, проте є багато невеликих компаній, які б активізували свою роботу у зерновому коридорі за умови повного страхування», - зауважив Волкер.

 

Він закликав країни НАТО попередити росію про неприйнятність будь-яких атак на комерційне судно у міжнародних водах Чорного моря, оскільки це вважатиметься піратством та матиме пряму військову відповідь, передбачену міжнародним правом. Країни НАТО мають забезпечити безперешкодний транзит та брати участь в операціях, які не створюють загрози свободі судноплавства в міжнародних водах Чорного моря.

 

«На конференції з відновлення України, що пройде 21-22 червня у Лондоні, потрібно вирішити питання відкриття Одеського порту для звичайного комерційного судноплавства, включно з контейнерним, оскільки це негайно вплине на економіку України. Час має вирішальне значення, і щонайменше 60 млн т нового українського урожаю мають безперешкодно надходити на світові ринки», - додав Волкер.

 

Раніше бізнес-спільнота звернулася до ООН та Туреччини із закликом забезпечити вільне судноплавство у Чорному морі, а в разі заперечень з боку рф організувати перевірки і її кораблів, які можуть перевозити військові вантажі.

 

Протягом 43 тижня роботи зернового коридору (22-28 травня) в портах Одещини були завантажені 4 кораблі (як і тиждень тому), а інспекцію на вхід пройшли 15 суден. Експорт агропродукції виріс у порівнянні з попереднім тижнем на 78% до 210,5 тис т, проте був значно меншим за потенціал цього каналу поставок.

 

Основними позиціями експорту на 43 тижні роботи зернового коридору стали:

  • кукурудза – 91% всіх відвантажень,
  • ячмінь – 9%.

 

Головними покупцями були Китай, Іспанія та Єгипет.

 

Починаючи з 1 серпня 2022 р зерновим коридором вдалося експортувати 30,5 млн т вітчизняної агропродукції. Проте через саботаж з боку рф робота зернового коридору залишається критично нестабільною, тому відвантажити надлишки наявної в Україні агропродукції до початку нового сезону буде вкрай важко.

Коментарі відвідувачів (0):