З 6 червня ЄС поверне квоти не на 7, а на 30 українських агротоварів

2025-05-22 10:11:09
З 6 червня ЄС поверне квоти не на 7, а на 30 українських агротоварів

З 6 червня завершується дія автономних торговельних заходів (АТЗ), введених ЄС для підтримки України після повномасштабного вторгнення рф, та повертається режим ПВЗВТ — поглибленої і всеохоплюючої зони вільної торгівлі (DCFTA), встановлений Угодою про асоціацію, підписаною у 2014 р. Він передбачає квоти на 30 видів української продукції, зокрема на пшеницю, кукурудзу, цукор, томатну пасту, молочну продукцію, етанол, свинину, яловичину та інші товари, - повідомляє УКАБ.

 

Ще у травні минулого року Єврокомісія попередила, що «торговельний безвіз» (безмитне ввезення 7 видів агропродукції) не буде пролонговуватися, натомість оновиться торговельна частина Угоди про асоціацію, тому ситуація не стала несподіваною. Але Україна сподівалася на продовження необмеженого доступу до ринку ЄС, замість того, щоб ще торік починати готуватися до найгіршого сценарію.

 

Єврокомісія та Україна домовилися, що з 6 червня перестануть діяти АТЗ, але буде переглянута ст. 29 Угоди про поглиблену і всеохопну зону вільної торгівлі (ПВЗВТ, DCFTA) для того, щоб збільшити доступ українських товарів на ринок ЄС і європейських — на ринок України, - повідомив заступник міністра економіки — торговий представник  України Тарас Качка.

 

«Проте через низку різних обставин рішення щодо змін ст. 29 досі не прийняте, тому сподіваюся, що воно буде знайдене максимально швидко, а до того часу Україна не матиме проблем із доступом на ринок ЄС», — додав Качка.

 

Він констатував, що ситуація в торгівлі далеко не така оптимістична і не така дружня, як за іншими напрямами співпраці з ЄС. Проте навіть довоєнний режим торгівлі з ЄС є «досить гарним», адже не передбачає мита на промислові товари та на більшість аграрних товарів.

 

«Так, по найцікавішим та найчутливішм для України товарам АТЗ дуже допомагали, як щодо доступу на ринок, так і щодо транзиту, що було особливо актуально до 2023 року, коли порти Чорного моря були заблоковані, і Україна експортувала свої товари через сусідні країни», - зауважив Качка.

 

«Попри те, що Україна має досить великий торговий дефіцит, і імпорт майже удвічі перевищує експорт, вона протягом 2023-2024 років знайшла баланс торгівлі з ЄС, який зараз дуже важливо зберегти. Наш підхід — залишити умови торгівлі такими, як вони є, принаймні зараз, можливо, навіть більш вільними, але при цьому контрольованими. І ми достатньо конструктивно працюємо з Єврокомісією з цього питання, але остаточне рішення буде комплексним, щоб врахувати усі нюанси», - підсумував торгпред України.

Коментарі відвідувачів (0):