Які перспективи урожаю українського ріпаку в новому сезоні?

2023-06-09 12:21:33
Які перспективи урожаю українського ріпаку в новому сезоні?

Наближення нового сезону, нестабільна робота зернового коридору, продовження заборони ЄС на поставки агропродукції з України до 5 сусідніх країн змушує трейдерів задуматися о перспективах урожаю українського ріпаку у 2023/24 МР.

 

Експерти агенції  MARS у травневому звіті підвищили у порівнянні з квітневими оцінками прогноз урожайності ріпаку в Європі у 2023/24 МР з 3,31 до 3,34 т/га (3,33 т/га торік). Очікують, що площі сівби ріпаку виростуть четвертий рік поспіль, тому урожай на 3,3% перевищить торішній.

 

Основні європейські виробники ріпаку – Франція, Німеччина, Польща та Румунія у 2022/23 МР були водночас найбільшими імпортерами українського ріпаку. У 2023 році вони збільшать виробництво ріпаку у порівнянні з попереднім роком:

  • Франція – на 0,7%,
  • Німеччина – на 5,4%,
  • Румунія – на 33,6%,
  • Польща – скоротить на 7,7%.

 

Україна у 2022/23 МР зменшила експорт ріпаку до Німеччина, Бельгії та Франції, але значно збільшила поставки до Румунії та Польщі. Проте це суттєво не змінило товарні потоки всередині Європи – кінцевими споживачами залишаються найбільші європейські виробники ріпакової олії – Німеччина, Бельгія, Франція, Нідерланди та Чехія. Водночас запаси ріпаку в ЄС на початок 2023/24 МР значно виросли.

 

Єврокомісія до червня 2024 р продовжила режим безмитної торгівлі з Україною, але до вересня продовжила заборону на поставки українського ріпаку до Румунії, Болгарії, Польщі, Угорщини та Словаччини. З огляду на значні перехідні запаси та прогнози збільшення власного виробництва, ЄС може продовжити цю заборону до кінця 2023 р, щоб захистити внутрішній ринок.

 

У 2022/23 МР виробництво та експорт ріпаку в Україні сягнули рекордних рівнів. За прогнозом АПК-Інформ, у порівнянні з попереднім сезоном експорт ріпаку виросте на 26% до 3,4 млн т. У 2023/24 МР урожай ріпаку залишиться на рівні попереднього сезону – 3,6 млн т, проте ситуація з експортом буде складнішою. Він може залишитися на рівні 3,4 млн т, проте буде розтягнутим у часі.

 

Загалом, експорт ріпаку залежатиме від кількох чинників. По-перше, це заборона на поставки до 5 сусідніх країн ЄС, куди у 2022/23 МР було відвантажено 55% загального обсягу експорту ріпаку з України. Водночас частка України в загальному імпорті ріпаку до ЄС виросла до 42%.

 

По-друге, збільшення власного виробництва ріпаку в ЄС на тлі зниження цін на ріпакову олію та кризи в галузі біопалива погіршує перспективи експорту з України.

 

Крім того, саме на початку нового сезону ріпаку в Україні має відбутися пролонгація зернової угоди, що посилить навантаження на логістику в напрямку портів Дунаю та західних кордонів, внаслідок чого збільшаться терміни поставок.

Коментарі відвідувачів (0):