В уряді розповіли про основні принципи функціонування ринку землі в Україні

2019-09-18 12:26:52
В уряді розповіли про основні принципи функціонування ринку землі в Україні

Заступник міністра економрозвитку та торгівлі Тарас Висоцький, який в уряді займається аграрним сектором, розповів про основні принципи роботи ринку землі, що запрацює в Україні з 2020 року.

 

Президент В. Зеленський доручив уряду до 1 жовтня внести до ВР законопроект про ринок землі, а вже у грудні парламент має скасувати мораторій на продаж ріллі.

 

Землю сільгосппризначення зможуть купувати громадяни України, територіальна громади, державні підприємства та юридичні особи, які зареєстровані в Україні та сплачують тут податки. Громадянам Росії, що працюють в Україні або є власниками компаній, зареєстрованих в Україні, купувати ріллю буде заборонено. Первинна перевірка буде проводитися на етапі реєстрації майнових прав на землю. Вторинну проводитимуть спецслужби, і в разі придбання землі компаніє з російськими власниками, держава зможе експропрійювати ріллю. Дозвіл на придбання землі іноземними громадянами та компаніями посилить конкуренцію на ринку та дозволить збільшити інвестиції й зростання економіки.

 

Буде перевірятися легальність походження коштів, за які купуватиметься земля.

 

Продаватися будуть лише ділянки, внесені до Держгеокадастру.

 

Громадяни або юридичні особи зможуть придбати не більше 15% сільгоспземлі в межах однієї області та не більше 1% сільгоспземлі в межах країни. Агрохолдинги не зможуть купувати землю на афілійовані структури, оскільки під час реєстрації права власності на землю буде проводитись відповідна перевірка. Надалі буде розроблене програмне забезпечення, що аналізуватиме обсяги придбаної землі та повідомлятиме про це реєстратора. Вказане обмеження не стосуватиметься оренди землі.

 

Уряд виділить 4,4 млрд грн для компенсації відсоткових ставок по кредитах на придбання землі підприємствам, що матимуть статус сільгоспвиробника (чого не зможе мати фізособа). Компенсуватиметься лише еквівалент ставки НБУ, яка наразі складає 16,5%. Це зрівняє можливості вітчизняних аграріїв та іноземців, що мають доступ до дешевих капіталів. Розмір допомоги на 2020 рік визначений, виходячи з середньої ціни 40 тис грн/га, розміру облікової ставки НБУ, кількості охочих продати землю в межах 5-7% та умови запуску ринку в другому півріччі.

 

Переважне право на придбання землі матиме орендар, який її обробляє.

 

Буде створений Фонд часткового гарантування, підпорядкований Мінфіну, який спростить оформлення кредитів на придбання землі та буде компенсувати відсотки в межах облікової ставки НБУ.

 

Національній академії аграрних наук України, землі якої використовуються неефективно або нелегально здаються в оренду, обсяг землі скоротять до 10 тис га в межах країни, чого вистачить для наукових досліджень. Іншим ділянкам нададуть статус державних або комунальних земель, після чого буде прийняте рішення щодо їх подальшої долі.

Коментарі відвідувачів (0):