Ціни на соняшник зростають за підтримки ринку соняшникової олії
Закупівельні ціни на соняшник в Україні зростають слідом за котируваннями соняшникової олії, яка дорожчає за підтримки ринків соєвої та пальмової олії.
Після подорожчання пальмової олії до рівня соєвої експорт пальмової олії почав скорочуватися, що попри зменшення виробництва призвело до зниження цін. За даними SGS, за 1-15 грудня Малайзія скоротила експорт пальмової олії на 15,5% до 677,6 тис т, тоді як інспектори Amspec та ITS оцінили падіння у 17,3% та 18,6% відповідно. Причиною стало зменшення попиту з боку Індії, яка віддала перевагу імпорту аналогічної за ціною але якіснішої соєвої та соняшникової олії.
Експерти Асоціації переробників Індії (SEA) повідомляють, що в листопаді країна зменшила імпорт пальмової олії на 3% до найнижчого за 17 місяців рівня (насамперед, через скорочення закупівлі малайзійської рафінованої пальмової олії), а імпорт соєвої олії – на 19% до 164,7 тис т, тоді як імпорт соняшникової олії збільшила на 59% до 263,3 тис т.
На тлі зростання цін на соєву олію в Чикаго пальмова олія на біржі в Малайзії вчора подорожчала на 1% до 688,6 $/т після падіння на попередньому тижні на 1,8%.
Січневі ф’ючерси на соєву олію в Чикаго вчора продовжили зростання, яке розпочалося у п’ятницю після узгодження першої фази торговельної угоди між США та Китаєм, та подорожчали на 20 $/т до 748,25 $/т, навіть попри песимістичний звіт NOPA по переробці сої в США у листопаді.
Ціни пропозицій на українську соняшникову олію виросли ще на 5 $/т до 760-765 $/т FOB для січневих поставок, тоді як ціни попиту сягають 752-755 $/т FOB.
Російська соняшникова олія, за даними агенції СовЕкон, минулого тижня подорожчала на 15 $/т до 720 $/т FOB. Зростання цін на олію та зменшення пропозицій соняшника змушує переробників активізувати закупівлю, щоб сформувати запаси сировини на січень-лютий, коли торговельна активність зазвичай падає.
В Україні ціни на соняшник за тиждень виросли на 150-200 грн/т до 9700-10400 грн/т з доставкою на завод та 8900-9200 грн/т на франко-господарстві. Окремі переробники через перезавантаженість складів майже зупинили закупівлю, тому закупівельні ціни сильно відрізняються в залежності від регіонів.