Ціни на нафту за тиждень впали на 3,8%, але подальше зниження поки обмежене

2025-01-23 09:36:49
Ціни на нафту за тиждень впали на 3,8%, але подальше зниження поки обмежене

Після досягнення 4-місячного максимуму в 82 $/барель минулого тижня березневі ф'ючерси на нафту марки Brent знизилися на 3,8% до 79 $/барель (+9% за місяць). Це сталося на тлі погроз президента Трампа запровадити 10% мито на китайські товари, що може розпочати нову торговельну війну та знизити світовий попит на нафту. Проте подальше падіння цін обмежується планами посилення санкцій США проти рф та її експорту, якщо путін не почне переговори щодо України.

 

Зниження вартості нафти тисне на ціни рослинних олій та кукурудзи, які використовуються у виробництві біопалива. А плани Трампа припинити підтримку біопаливної галузі можуть посилити негативний вплив.

 

Сніговий буревій, що охопив США на вихідних, підтримав ціни на газ та нафтопродукти. Але зі зростанням температур до кінця тижня вплив погодного фактора поступово зникне.

 

Китай, що є найбільшим світовим імпортером сирої нафти, у 2024 р на тлі зменшення темпів розвитку скоротив імпорт нафти у порівнянні з 2023 р на 1,9% до 553 млн т, що стало ключовим фактором тиску на котирування.

 

Світові запаси сирої нафти на танкерах, які не рухалися щонайменше протягом семи днів, за тиждень 11-17 січня виросли на 2,5% до 54,23 млн барелів, що підтверджує падіння попиту.

 

 Індійські банки почали блокувати платежі за російську нафту після посилення санкцій США проти "тіньового флоту" рф, що охопили понад 180 танкерів, а також компанії «Газпромнефть», «Сургутнефтегаз», страхові організації та шість топменеджерів нафтогазових компаній.

 

За перші 10 місяців 2024 року «Газпром нефть» і «Сургутнефтегаз» експортували щодня в середньому 970 тис. барелів російської нафти, що становило близько 30% обсягів танкерних перевезень, - повідомляє Bloomberg. Проте за тиждень 13-19 січня обсяги експорту скоротилися на 260 тис. барелів/добу до 2,75 млн барелів/добу, що обмежить подальше падіння цін на нафту.

 

Обсяги видобутку нафти в США протягом 4-10 січня скоротилися на 0,6%, до 13,481 млн барелів на добу, що трохи нижче рекордного рівня у 13,631 млн барелів, зафіксованого 6 грудня. Водночас кількість активних нафтових установок у США, за даними Baker Hughes, зменшилася на 2 до 478, досягнувши 3-річного мінімуму після піку у 627 установок у грудні 2022 року. Це свідчить про те, що плани Трампа збільшити видобуток нафти виглядають реалістично, і зниження постачання з рф може частково компенсуватися зростанням видобутку в США.

 

Врегулювання конфлікту між Ізраїлем і ХАМАС, а також потенційна зміна влади в Сирії, яка може збільшити обсяги експорту нафти також найближчим часом сприятимуть зниженню цін на нафту.

Коментарі відвідувачів (0):