Ціни на нафту впали ще на 4,2% на тлі зниження попиту з боку Китаю та на сподіваннях про перемир’я між Ізраїлем та ХАМАС

Адміністрація США докладає максимальних зусиль, щоб до виборів президента досягти перемир’я між Ізраїлем та ХАМАС, оскільки це підніме рейтинг демократів та знизить ціни на нафту, які залишаються на високому рівні через можливе загострення на Близькому Сході.
У понеділок Держсекретар США Ентоні Блінкен зустрівся з прем’єр-міністром Ізраїлю Нетаньяху, який підтвердив, що Ізраїль приймає пропозицію США про перемир’я у Газі та закликає до цього ж ХАМАС.
Зараз ХАМАС утримує понад 112 захоплених 7 жовтня 2023 р заручників, але невідомо, чи всі вони досі живі. Новий лідер ХАМАС Ях’я Сінвар ховається у тунелях під Газою, тому йому складно спілкуватися з зовнішнім світом, як це робив його попередник, що жив у Катарі та нещодавно був вбитий Ізраїлем у Тегерані. Сам Сінвар 22 роки просидів в тюрмі Ізраїлю, у 2008 р ізраїльські лікарі видалили йому пухлину головного мозку, чим врятували життя, а у 2011 р його обміняли на ізраїльського солдата. Є чутки, що зараз в нього знову загострилася хвороба, тому контакти з посередниками вкрай обмежені.
Протягом тижня жовтневі ф’ючерси на нафту марки Brent впали на 4,2% до 77,2 $/барель (-5,6% за місяць) на тлі зниження спекулятивного попиту після рішення Ірану не відповідати відкритою атакою Ізраїлю на вбивство лідера ХАМАС у Тегерані.
На ціни також тисне зниження попиту на енергоносії в Китаї, що є другим за величиною споживачем сирої нафти у світі. У липні виробництво сталі в країні впало у порівнянні з відповідним показником 2023 р на 9% до найнижчого у цьому році показника 82,94 млн т, що свідчить про низький промисловий та будівельний попит, тобто уповільнення економіки.
За даними Головного митного управління країни, Китай у липні зменшив імпорт нафти з рф до найнижчого з вересня 2022 р рівня 1,76 млн барелів/добу внаслідок проблем при розрахунках за нафту між країнами через загрозу застосування вторинних санкцій США до китайських компаній. Водночас Китай збільшив імпорт нафти з Саудівської Аравії на 13% до 1,51 млн барелів/добу та з Малайзії (яка переправляє нафту з підсанкційних Ірану та Венесуели) - на 61% до 1,46 млн барелів/добу.
Китай є найбільшим покупцем російської нафти, тому зменшення її поставок вже у липні скоротило доходи рф від експорту нафти до 656 млн євро за добу, що стало річним мінімумом.
Подальше зниження цін на нафту посилить тиск на ціни біопалива та, відповідно, на ціни рослинних олій та олійних культур.