Світові ціни на карбамід впали на 30%, посиливши тиск на ринок зерна

2026-06-11 08:15:51
Світові ціни на карбамід впали на 30%, посиливши тиск на ринок зерна

Війна Ізраїлю з Іраном призвела до значних перебоїв з поставками та зростання цін на добрива та зерно. Проте зараз ризики нестабільних поставок зменшуються, що сприяє зниженню цін.

 

Ціни на основне азотне добриво – карбамід за два місяці впали на понад 30%, повністю втративши викликане війною зростання. Внаслідок цього різко знизилися ціни на кукурудзу, пшеницю та іншу агропродукцію. Індекс Bloomberg Agriculture Spot, який відстежує ціни 10 основних світових агрокультур, у п’ятницю впав до найнижчого з 5 березня рівня (-10% за місяць).

 

Блокада Ормузької протоки в перші тижні війни поставила під загрозу майже третину світових поставок карбаміду. На цьому тлі добрива сильно подорожчали а фермери почали шукати альтернативні джерела поставок. Попри те, що зараз загроза ще повністю не зникла, премії за воєнні ризики суттєво знизилися.

 

Зниження цін на карбамід обумовлене рядом чинників:

  • Влада Китаю пом’якшила обмеження на експорт добрив.
  • Частина виробників у Південній Азії наростила виробництво після його скорочення на початку конфлікту.
  • Ринок знову взяв до уваги обсяги продукції, що виявилися недоступними через блокаду Ормузької протоки.
  • Зниження світового попиту на зерно обмежує попит на добрива з боку аграріїв.

 

Зараз на ринку добрив спостерігається сезонне зниження попиту, оскільки у більшості країн Північної півкулі сівба вже завершена, а Бразилія скоротила імпорт порівняно з минулим роком. Тепер ринок вже турбує не те, наскільки ще можуть вирости ціни, а як сильно вони можуть впасти.

 

Разом з цінами на добрива поступово знижуються і ціни на агропродукцію. На ринки тиснуть гарні перспективи врожаю у США та збирання врожаю у Північній півкулі, яке збільшує пропозицію зерна.

 

Проте будь-яке загострення на Близькому Сході може призвести до чергового стрибка цін на енергоносії та добрива. Також ціни на добрива може підтримати відновлення у другій половині року попиту з боку Бразилії, одного з найбільших світових імпортерів добрив. Проте експерти вважають, що пік цін на карбамід у 2026 році вже пройдений.

 

Важливою буде динаміка цін на добрива літом та восени, коли фермери почнуть закупівлі під врожай 2027 року. Якщо війна завершиться, а режим припинення вогню буде діяти, то ціни на добрива стабілізуються, хоча інфляційні ризики все одно залишатимуться високими.

Коментарі відвідувачів (0):