Скільки ще триватиме зміцнення гривні?
Протягом тижня гривня на міжбанку ще більше зміцнила свої позиції, та вже торгується нижче 28 грн/$.
Підтримали курс значні надходження валюти від нерезидентів, що придбали ОВДЗ, та збільшення пропозицій валюти від експортерів, які задля уникнення втрат від подальшого падіння курсу накопичують гривневі кошти, необхідні для проведення поточної господарської діяльності та розрахунків з бюджетом.
Рішення МВФ до кінця року надати черговий транш також заспокоїло ринок.
Ліквідність в банках знижується, крім того, розподілена вона дуже нерівномірно. Основні запаси гривні зосереджені у 6-8 найбільших банках, тоді як інші фінустанови відчувають дефіцит гривні.
НБУ доволі стримано викуповує надлишки валюти на міжбанку, утримуючи котирування від різких стрибків.
Проте на курс гривні й надалі будуть тиснути макроекономічні чинники, які поки що складаються не на її користь.
- Зростає дефіцит торговельного балансу України. За 9 місяців 2018 р. він виріс в порівнянні з аналогічним періодом 2017 р. на 30% з 4,009 до 6,469 млрд $, що в 3,5 раза перевищує показник 2016 р. Зокрема, в порівнянні з минулим роком, експорт товарів збільшився на 10,3% до 34,551 млрд $, імпорт – на 16,1% до 41,02 млрд $.
- Сума, яку нерезиденти виведуть з країни у вигляді дивідендів, збільшиться з 1,7 млрд $ у 2018 р. до 3,5 млрд $ у 2019 р.
- В грудні бюджетні видатки в 2-3 рази перевищать середньорічний показник, оскільки наразі вони недофінансовані на 65 млрд грн, а наприкінці року усе накопичене недофінансування буде погашено, що призведе до різкого надходження коштів в економіку та посилить девальвацію гривні.