Росія планує залишити та вдосконалити квоти на експорт зерна в новому сезоні

2020-06-17 12:05:22
Росія планує залишити та вдосконалити квоти на експорт зерна в новому сезоні

Мінсільгосп Росії виніс на публічне обговорення законопроект, який упорядкує експорт зерна після запровадження квот на відвантаження за кордон.

 

Мінсільгосп планує й надалі використовувати квоти на експорт зерна, щоб забезпечити продовольчу безпеку країни, але в подальшому враховуватиме квоти за фактичними відвантаженнями. Продовження квотування експорту в новому сезоні призведе до зростання світових цін на пшеницю через невизначеність з обсягами поставок пшениці з Росії, яка є одним із світових лідерів з експорту зерна. Трейдери намагатимуться якнайшвидше придбати та відвантажити заплановані обсяги, що призведе до зростання внутрішніх закупівельних цін, внаслідок чого Мінсільгосп може додатково посилити обмеження експорту.

 

Наразі планується, що уряд визначить категорії товарів, для яких не можна буде застосувати неповне митне декларування. Якщо на момент подання документів декларант не матиме повної інформації про товари, то він буде зобов’язаний у найкоротші терміни надати дані, яких не вистачає.

 

Нагадаємо, що Мінсільгосп запровадив квоти на експорт зерна в період 1 квітня – 30 червня в розмірі 7 млн т, щоб забезпечити достатні обсяги зерна на внутрішньому ринку та обмежити зростання цін на основні культури. Але 26 квітня квота була вичерпана, при чому протягом 24-26 квітня було оформлено митних декларацій на вивезення 3 млн т зерна, що здивувало експертів та учасників ринку. Враховуючи, що експортні потужності російських портів не перевищують 1,5 млн т зерна на тиждень, оформити 3 млн т вдалося лише завдяки неповному декларуванню товару. Тобто експортери задекларували більші, ніж фактично мали, обсяги зерна, тоді як митниця оформила ці партії, як фізично відвантажені. Як наслідок трейдери, що мали зерно в наявності, не встигли оформити квоту та зазнали збитків, а ті, хто задекларував зерно, проте не зміг його придбати, тепер скасовують квоти.

 

Експерти Русагротрансу вважають постанову Мінсільгоспу правильною, оскільки можливість неповного декларування на тлі квотування експорту робить ринок некерованим. Також варто передбачити можливість фіксації залишків за квотами, особливо у травні-червні, якщо квоти будуть запроваджені на другу половину сезону. За даними очільника агенції, фактичні відвантаження російського зерна тривають, та вже перевищили квоту 7 млн т. Обсяги, які були оформлені до запровадження квот (1 квітня), дозволили експортувати пізніше. Тому починаючи з 1 квітня з Росії було вивезено 7,3 млн т зерна без врахування країн ЄАЕС, а загальний експорт зерна в поточному сезоні складе 44,4 млн т, що на 1 млн т поступатиметься показнику попереднього сезону.

Коментарі відвідувачів (0):