Продовження дії зернової угоди позитивно вплине на закупівельні ціни в Україні

2023-03-20 12:05:53
Продовження дії зернової угоди позитивно вплине на закупівельні ціни в Україні

В суботу офіційні особи України заявили про те, що дія Чорноморського зернового коридору буде продовжена ще на 120 днів, тоді як ООН підтвердила пролонгацію угоди, не зазначаючи терміни, Туреччина ще не надала офіційних коментарів, а рф наполягає на продовженні угоди лише на 60 днів.

 

«Чорноморська зернова ініціатива, підписана 22.07.2022 р. у Стамбулі з метою забезпечення безпечного судноплавства при експорті зерна та продуктів його переробки, пролонгована», - повідомляє ООН.

 

Водночас МЗС рф заявило, що повідомило всіх учасників угоди про свою згоду на пролонгацію лише на 60 днів. У відповідь Україна заявила, що це означає зміну центрального принципу угоду, тому всім сторонам потрібно було б укладати нову угоду.

 

Нагадаємо, що українська делегація пропонувала розширити угоду, шляхом включення до неї портів Миколаївської області та збільшення номенклатури вантажів, що експортуються зерновим коридором, а також продовжити її на рік або невизначений термін, збільшити кількість інспекційних груп у Стамбулі та скасувати огляд судів, що виходять з портів України. Проте рф відмовилася від будь-яких змін до рамкової угоди, хоча сама зараз пропонує зменшити термін пролонгації до 60 днів замість передбачених угодою 120 днів.

 

Згідно з угодою, наступним терміном її дії стане 17 липня 2023 р, що припадатиме на початок нового маркетингового року для чорноморського регіону. Це дозволить трейдерам планувати закупівлі та відвантаження з України, навіть з урахуванням затримок інспекцій у Стамбулі.

 

Вже у п’ятницю, коли сторони майже домовилися про продовження угоди, трейдери відновили закупівлю пшениці та кукурудзи на внутрішніх елеваторах, та сформували ціни закупівлі в портах, хоча 2 останніх тижні майже не купували зерно з поставкою в порти Чорного моря.

 

Наразі Україна відновила експорт агропродукції, що різко впав після лютого 2022 р, до майже 6 млн т на місяць, і не лише через глибоководні порти Одеса, Чорноморськ та Південний, але й через мілководні порти Дунаю, автомобільні та залізничні переходи на кордоні з ЄС.

 

Включення до угоди портів Миколаївської області могло б збільшити експортну потужність України до 8 млн т на місяць, проте учасники ринку не вірили у таку можливість та сподівалися лише на продовження дії коридору на 120 днів.

 

За даними ООН, за час роботи зернового коридору Україна експортувала ним 25 млн т агропродукції, найбільшими покупцями якої стали Китай, Іспанія та Туреччина.

Коментарі відвідувачів (0):