Площі сівби озимини в Україні різко зменшилися, але очікується збільшення площ під олійними

2023-01-03 12:14:34
Площі сівби озимини в Україні різко зменшилися, але очікується збільшення площ під олійними

Війна та погодні умови у 2022 році ускладнили вітчизняним аграріям вирощування та продаж сільгоспкультур, а затяжні дощі вересня не дозволили засіяти озиминою заплановані площі.

 

За даними Мінагрополітики, площі сівби озимих зернових культур під урожай 2023 р скоротилися у порівнянні з минулим роком на 71% з 7,7 до 4,5 млн га, що складає 94% від прогнозу, зокрема:

 

  • пшениці — до 3,8 млн га або 94% від плану (6,5 млн га торік);
  • ячменю — до 613 тис. га або 91% від плану (1 млн га торік);
  • жита — до 79,2 тис га або 93% від плану (159 тис га торік).

 

Водночас озимим ріпаком засіяно 1 млн га або 104% від прогнозу у порівнянні з 1,16 млн га торік.

 

Моніторинг Укргідрометцентру показав, що на початку грудня стан 65% посівів був добрий або відмінний, а ще 30-35% буде залежати від погодних умов взимку. Це відповідає середньостатистичному показнику та свідчить про те, що погода критично не вплинула на стан посівів. Експерти вважають, що в цілому стан посівів озимини в Україні значно кращий, ніж торік.

 

Проведені 28-30 жовтня дослідження показали, що запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на більшості площ під озиминою є оптимальними (21-40 мм). В окремих регіонах східних, західних та північних областей 20 см шар ґрунту перезволожений (понад 40 мм продуктивної вологи), тоді як у південних та подекуди центральних областях, особливо на Одещині – недостатньо зволожений (11-20 мм, іноді менше 10мм).  

 

Очікується, що у 2023/24 МР на тлі скорочення площ сівби озимини виростуть площі сівби олійних культур, а площі під кукурудзою зменшаться внаслідок високих цін на добрива та витрат на сушку. Це обумовлено тим, що вартість тони олійних вища, а логістичні витрати в перерахунку на тону – нижчі, тому фермери зможуть заробити більше на кожному гектарі, тоді як для сівозміни це не буде критичним. За оцінками Мінагрополітики, виробництво пшениці також може скоротитися, але воно удвічі перевищить потреби внутрішнього ринку.

 

«Скрізь, де дозволяє ситуація, аграрії максимально засіюватимуть площі. І попри те, що наступний рік буде дуже важким, Україна впевнено пройде його, виростивши достатній для власного споживання та експорту врожай», - запевнили у Мінагрополітики.

Коментарі відвідувачів (0):