Падіння біржових цін на пшеницю прискорюється
Різке падіння фондових американських ринків наприкінці минулого тижня призвело до зниження цін на сільгосптовари, зокрема й пшеницю.
Пшеничні біржі у США прискорили падіння під тиском провальних тижневих експортних продажів та зменшення тривоги за долю посівів озимини в аграрних районах Американських Рівнин внаслідок потепління. Стрімке зміцнення курсу долара також сприяло зниженню цін.
Травневі пшеничні ф’ючерси в США впали:
- на 5,69 $/т до 242,60 $/т на м’яку озиму SRW-пшеницю в Чикаго,
- на 6,89 $/т до 232,86 $/т на тверду озиму HRW-пшеницю в Канзас-Сіті,
- на 4,32 $/т до 234,70 $/т на тверду яру HRS-пшеницю в Міннеаполісі.
Паризька біржа також завершила тиждень падінням. Крім тиску Чикаго на котирування вплинула відсутність нових закупівельних тендерів з боку таких імпортерів, як Єгипет, Саудівська Аравія та Алжир, які, за розрахунками трейдерів, вже мали б пшеницю з поставкою у березні, проте очікують зниження цін.
Низька активність європейських трейдерів також обумовлена їх бажанням подивитися на реакцію країн-імпортерів на підвищення експортного мита на російську пшеницю з 1 березня вдвічі.
- Травневі ф’ючерси на борошномельну пшеницю на MATIF впали на 2 €/т до 229,5 €/т або 277,1 $/т.
Дані моніторингу FranceAgriMer, згідно з якими станом на 22 лютого в доброму або відмінному стані у Франції знаходилося 87% посівів озимої пшениці у порівнянні з 86% тиждень тому та 64% рік тому, посилюють тиск на ціни пшениці нового врожаю.
В Україні на тлі зниження ставки ПДВ на сільгосптовари з 1 березня з 20% до 14% експортери знизили закупівельні ціни на пшеницю в порту на 6% до 8600-8700 грн/т або 270-273 $/т.
Це дещо засмутило виробників, які стримували продажі навіть за рівня цін 9400-9500 грн/т (з ПДВ 20%) або 285-286 $/т в порту. Але зниження світових цін на пшеницю посилить тиск на ціни на фізичних ринках.
Україна прискорює експорт пшениці та за тиждень відвантажила 305 тис т, а загалом у сезоні – 13,6 млн т, що на 17% поступається торішнім темпам. До кінця сезону ще можна відвантажити 4 млн т пшениці, покупця на які буде знайти нелегко, оскільки після запровадження мита на російську пшеницю вартість фрахту виросла вдвічі, що різко знизило конкурентоспроможність чорноморської пшениці у порівнянні з європейською.