НБУ запроваджує гнучкий курс валюти, але обіцяє стримувати валютні коливання

2023-10-03 12:01:23
НБУ запроваджує гнучкий курс валюти, але обіцяє стримувати валютні коливання

На тлі стабільної динаміки зниження інфляції, накопичення значного обсягу резервів, зростання ставок за гривневими депозитами та ОВДП Нацбанк України вирішив запровадити політику керованої гнучкості обмінного курсу валют.

 

На відміну від «плаваючого» курсу, що діяв в Україні до 24.02.2022, в поточному режимі курсоутворення НБУ залишиться основним учасником валютного ринку та ретельно контролюватиме ситуацію, компенсуючи структурний дефіцит валюти та обмежуючи як значне послаблення, так і різке зміцнення гривні.

 

У режимі керованої гнучкості офіційний курс визначатиметься операціями на міжбанківському валютному ринку за активної участі НБУ. Водночас на готівковому ринку, де купувати та продавати валюту можуть громадяни, курс визначатиметься за тими ж правилами, що й останні 1,5 року. Це саме стосується карткових курсів банків.

 

Нагадаємо, що вже 1,5 року карткові курси банків та курс на готівковому ринку не фіксуються, тому він може як зростати, так і опускатися. Нацбанк і надалі намагатиметься мінімізувати різницю між готівковим та офіційним курсом.

 

Перехід до нової політики курсоутворення став можливим завдяки підготовчій роботі у партнерстві з міжнародними експертами, урахуванню найкращого світового досвіду, та на тлі таких макроекономічних умов, як:

  • стала динаміка зниження інфляції,
  • накопичення значного обсягу міжнародних резервів,
  • збільшення привабливості гривневих депозитів та ОВДП, як інструментів захисту від інфляційних ризиків.

 

Все це забезпечить контрольованість переходу та мінімізує ризики для громадян, економіки та фінансового ринку.

 

Новий курсовий режим збільшить стійкість економіки та валютного ринку України, сприятиме їх адаптації до зміни зовнішніх та внутрішніх умов, зменшить ризики валютних дисбалансів, можливих на тлі тривалого фіксованого курсу та стане передумовою для повернення в майбутньому до інфляційного таргетування. Основним завданням НБУ залишиться збереження стабільності курсу.

 

Рішення НБУ має покращити показники бюджету, який зараз отримує міжнародну допомогу та конвертує валюту за стабільним курсом, а також підтримати експортерів, що отримають більше гривні від продажу валютної виручки. Проте навряд чи НБУ зможе утримати курс стабільним, тому варто очікувати його стрибків, що негативно впливатиме на економіку під час війни. Пізніше НБУ може повернутися до фіксованого курсу, особливо в разі затримки допомоги від США.

Коментарі відвідувачів (0):