Нацбанк змінив валютні обмеження для бізнесу

Нацбанк України з 20 листопада змінює чинні валютні обмеження, пом’якшуючі деякі з них, щоб підтримати сферу зовнішньої торгівлі та співпрацю за міжнародними проєктами і програмами технічної допомоги. Водночас посилюється контроль за дотриманням валютних обмежень.
Зміни стосуватимуться таких напрямків:
- переказ коштів для виконання зобов’язань за імпортними контрактами;
- розрахунки за проєктами міжнародної технічної допомоги;
- репатріація дивідендів за кордон;
- використання валютних кредитів для придбання цінних паперів, номінованих у валюті.
Зараз вітчизняні підприємства можуть розраховуватися лише за імпорт продукції, поставленої після 23 лютого 2021 р. З 20 листопада їм дозволять оплачувати імпорт товарів незалежно від терміну їх ввезення до України, якщо кошти перераховуватимуться на користь:
- іноземного експортно-кредитного агентства (ЕКА) / іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови, що іноземна держава є учасником цього банку);
- інших нерезидентів, за умови участі в імпортних операціях (шляхом кредитування, страхування, гарантування, поручительства) іноземного ЕКА / іноземної держави через уповноважену нею особу / іноземної особи, до складу учасників якої входить іноземна держава чи іноземний банк (за умови, що іноземна держава є учасником цього банку).
Для таких переказів встановлений щомісячний ліміт 10% від суми простроченої заборгованості за договором станом на 01.11.2024 р.
Також передбачена можливість переказу валюти для розрахунків за програмами міжнародної технічної підтримки або прикордонного співробітництва, які фінансуються ЄС. Україна отримує технічну допомогу не лише від ЄС, але й від інших країн за програмами, що фінансуються іноземними донорами. Тому Нацбанк дозволив перекази валюти за кордон для проведення розрахунків за такими програмами незалежно від того, якою державою вони фінансуються.
Після перевірок за дотриманням обмежень при репатріації дивідендів були встановлені додаткові критерії для таких операцій. Тепер українські компанії зможуть частково репатріювати дивіденди за корпоративними правами або акціями в разі одночасного дотримання таких умов:
- період діяльності емітента з дати державної реєстрації до дати здійснення відповідної операції становить не менше 12 місяців;
- з моменту набуття іноземним інвестором / нерезидентом права власності на корпоративні права / акції емітента, який здійснює виплату дивідендів, до дати здійснення такої операції минуло не менше шести місяців.
Для зменшення ризику обходження валютних обмежень Нацбанк з 20 листопада забороняє використання валютних кредитів для придбання цінних паперів, номінованих в іноземній валюті.