На ринку сої зростає конкурентна боротьба
Бразилія продовжує нарощувати експорт сої до Китаю, який відмовився від американської сої та придбав 90% експортованих з Бразилії соєвих бобів.
В листопаді Бразилія експортувала 5,07 млн т сої, що вдвічі перевищує показник минулого року, а всього за 11 місяців поточного року - 79,63 млн т сої. Ще 3 млн т, за оцінками експертів, будуть експортовані в грудні, тому загальний експорт у 2018 р. сягне 83 млн т, що на 14,7 млн т перевищить рівень 2017 р.
За прогнозами експертів Céleres, в сезоні 2018/19 Південноамериканські країни зберуть гарний врожай сої, зокрема, для Бразилії його оцінюють у 123-130 млн т. Це вже з січня 2019 р. почне сильно тиснути на соєві котирування. Премія за бразильську сою доходила до 100 $/т в порівнянні з американською, проте зараз суттєво знизилася на тлі можливого відновлення Китаєм імпорту сої з США.
В березні бразильською соєю зацікавилися покупці з Азії, після того, як її ціна стала лише на 10 $/т вищою за ціну американської сої, а з врахуванням премії за якість майже зрівнялася.
США зібрали рекордний врожай сої 125 млн т та активно шукали нові ринки після втрати китайських покупців. За оцінками МСГ США, в поточному році країна експортує 51,71 млн т сої.
Наразі темпи експорту нижчі за тогорічні, й складають лише 45% від прогнозу проти 71% на цю дату в середньому за 5 років. Відвантаження сої до Китаю знизилися на 97%, тоді як виросли відвантаження до ЄС на 100%, а також до Мексики та Аргентини, яка імпортує сою задля завантаження переробних потужностей.
Конкурентна боротьба за покупців сої зростає по мірі скорочення споживання олійної Китаєм, обумовленого новими стандартами кормів та зменшенням поголів’я свиней через спалах АЧС. Якщо Китай з січня відновить закупівлю сої з США, то ціни на бразильську сою знизяться.
Україна зібрала 4,4 млн т сої, проте експортний попит на неї залишається дуже низьким, що підтверджує закупівельна ціна в порту на рівні 320-330 $/т.