Лідери експортного зернового сезону 2014/2015 України

2015-08-10 11:37:50
Лідери експортного зернового сезону 2014/2015 України

Місяць тому закінчився маркетинговий сезон вирощування та реалізації сільськогосподарських культур 2014/2015 років і вже підведені його підсумки. Виявилося, що всупереч анексії Криму, військовим діям на Сході країни та викликаному ними падінню економіки, вітчизняні аграрії зібрали найбільший за історію незалежності врожай та експортували рекордну кількість зерна.

 

В сезоні 2014/2015 МР українські сільгоспвиробники змогли виростити та зібрати понад 63,8 млн. тон зернових, що на 3 % більше, ніж було зібрано в попередньому сезоні. Але при цьому варто врахувати, що минулорічні також рекордні 63 млн. тон врожаю включали в себе обсяги, зібрані в Криму, в той час, як врожай сезону 2014/15 не враховує досягнень аграріїв анексованого півострова.

 

Завдяки такому небувалому врожаю в минулому сезоні вдалося експортували значну його частку за межі країни, чим перевищити рекорди минулих років по експорту зернових. В умовах жорсткої конкурентної боротьби вітчизняні зернотрейдери змогли закупити та експортувати 34,8 млн. тон зерна. Інформаційно – аналітичне агентство «АПК-Інформ» оприлюднило рейтинговий перелік найбільших експортерів зерна. Цікаво, що в трійці лідерів знаходяться лише компанії, які зареєстровані в Україні, хоча ще в попередньому сезоні до подібного рейтингу входили два іноземних трейдери.

 

Свою лідерську позицію на ринку експорту зернових вдалося втримати миколаївській компанії «Нібулон», засновником якої є Герой України Олексій Вадатурський, та яка вже багато років отримує нагороду «Зернотрейдера року». В сезоні 2014/15 МР «Нібулон» зміг експортувати 4,2 млн. тон зернових та олійних культур. Цьому значною мірою сприяло відкриття компанією нових напрямків реалізації зерна, зокрема, до Китаю, Мексики та Таїланду. Як повідомили в прес-службі компанії, в найближчих планах збільшити експорт до 5 млн. тон та розширити ринки збуту, додавши до них Іран та ще деякі країни. Розвиток експорту зерна до Мексики є дуже важливим досягненням з огляду на той факт, що вона традиційно знаходилася серед ринків впливу провідних світових експортерів – Аргентини та США.

 

Другу позицію в переліку лідерів зернового сезону займає державна корпорація «ДПЗКУ». Вона вже вдруге потрапляє до переліку найбільших експортерів зерна, однак поки що друге місце є найліпшим результатом за всі роки існування компанії. На відміну від інших учасників ринку, ДПЗКУ використовує адміністративну допомогу у своїй експортній діяльності. В 2012 році Експортно-імпортний банк Китаю надав корпорації 1,5 млрд. $ кредиту. На ці кошти повинно було закуповуватися зерно для подальшого експорту його до Китаю за відповідними торгівельними угодами. ДПЗКУ повідомляє, що в сезоні 2014/15 МР загалом змогли експортувати 2,7 млн. тон зерна, більшу частину з якого (а саме 1,6 млн. тон) становить кукурудза. Проте, саме значними обсягами експорту лише й може похвалитися ДПЗКУ. Тому що фінансові результати лишають бажати кращого. За підсумками фінансових звітів у 2014 році Державна продовольчо-зернова корпорація України увійшла в п’ятірку найзбитковіших державних компаній країни. І це при тому, що на відміну від інших трейдерів, жодні кошти в розвиток експортної інфраструктури корпорацією не вкладалися. Мабуть, головною причиною великих збитків є значна корупційна складова. З ДПЗКУ пов’язані декілька корупційних скандалів. На протязі двох років (з 2013 по 2014 роки) на рахунки офшорних компаній з ДПЗКУ було виведено близько 250 млн. американських доларів. Чомусь ці компанії не розрахувалися с корпорацією за експортоване на їх адресу зерно, що і призвело до мільярдів гривень збитків. Наразі проти екс-керівництва корпорації правоохоронними органами порушено декілька кримінальних справ щодо розкрадання державного майна.

 

На третій позиції серед найбільших експортерів опинився «Кернел – Трейд». Підприємство входить до групи компаній «Кернел», що була заснована колишнім народним депутатом Андрієм Веревським. Спочатку Веревський був представником Юлії Тимошенко у Полтавській області, проте після її поразки на президентських виборах у 2010 році, оцінивши коньюктуру, перейшов до лав Партії регіонів. В якості нагороди за це він отримав від нової влади недоторканість бізнесу та усілякі преференції щодо комерційної діяльності. Непогано почуває себе «Кернел» і наразі, після усунення біло-блакитних, особливо в питаннях відшкодування ПДВ. Незважаючи на те, що за обсягами експорту компанія лише на третій сходинці, в переліку підприємств, яким з державного бюджету відшкодовується ПДВ, «Кернел» завжди перший. Тільки за перше півріччя поточного року він отримав 2 млрд. гривень відшкодування, в три рази перевершивши свого найближчого конкурента, якому повернули лише 642 млн. грн. Жодне підприємство в сільськогосподарській галузі не може похвалитися подібними досягненнями.

 

Замикають п’ятірку лідерів експорту зерна компанії «Луї Дрейфус Комодитиз Україна Лтд» та «Гленкор Грейн Україна». Загалом же відмічається зростання кількості підприємств, що експортують зерно за межі України, більше, ніж у 3,5 рази. Так, у сезоні 2014/15 МР таких підприємств було вже 1346, тоді як у сезоні 2013/14 МР лише 374.

 

Всупереч невтішним прогнозам світових аналітичних агентств щодо врожаю у новому сезоні українське міністерство агрополітики не втрачає оптимізму. Експерти відомства прогнозують, що незважаючи на спеку та посуху, вітчизняні сільгоспвиробники зберуть приблизно 60 млн. тон зернових та олійних культур, із яких приблизно 34-37 млн. тон вдасться експортувати до інших країн.

 

Таблиця найбільших експортерів зернових культур із зазначенням частки від загальноукраїнського експорту у % в розрізі культур.

Підприємство - експортер

частка експорту у %%

пшениця

кукурудза

ячмінь

ТОВ СП "Нібулон"  

10,5

6,5

10,0

ЗАТ "АТ Каргілл"  

6,7

1,8

2,9

ТОВ "Луї Дрейфус Комодитиз Україна Лтд."

6,3

2,7

11,2

ТОВ "Кернел-Трейд»

4,4

4,1

7,5

ПІІ "Гленкор Грейн Україна"   

3,6

1,3

7,8

ТОВ "Нобл Ресорсиз Україна    

3,6

4,4

0,8

ЗАТ "Компанія Райз"    

3,2

1,9

1,0

ПАТ "ДПЗКУ"    

2,9

8,4

17,3

ТОВ "АДМ Трейдінг Україна" (Альфред С.Топфер)  

2,8

 

4,1

ПАТ "Рамбурс"  

2,4

1,2

 

ТОВ "Амбар Еспорт»  

2,2

 

1,0

ДП "Сантрейд»   

2,1

1,6

5,0

ТОВ "Бізон Імпорт»    

1,5

 

 

ПП "СІС ГРУП"    

1,4

1,9

1,6

ТОВ Украгроінвест»  

1,4

 

0,6

ТОВ "ІМГ Холдинг"    

1,3

 

 

ТОВ "Вторметекспорт"  

1,1

1,0

 

ПАТ "Аграрний фонд"    

1,1

 

1,0

ТОВ "Грінтур-Екс»  

1,0

 

1,3

ТОВ "CHS Україна»    

1,0

 

 

ТОВ "Гранум Інвест»

 

3,8

 

ПрАТ "Райз-Максимко»

 

2,5

 

ТОВ "Енселко Агро»

 

2,2

 

СТОВ "Дружба-Нова"

 

2,1

 

ТОВ "Деас Трейд"

 

1,4

 

ТОВ "Корн Трейдінг"

 

1,1

 

ПСП "Агрофірма "Світанок"

 

0,9

 

ПП "Волтек Агро 2000"

 

 

1,4

ТОВ "Агро Ескпорт Груп»

 

 

1,3

ТОВ "Тотленд»

 

 

0,9

ТОВ "Південьагротранс" 

 

 

0,7

ТОВ "Прометей Грейн" 

 

 

0,7

Інші    

39,6

47,8

22,0

 

 

 

 

 

 

Коментарі відвідувачів (0):