Курс гривні на міжбанку продовжує зміцнюватися

2020-12-07 12:02:43
Курс гривні на міжбанку продовжує зміцнюватися

Після декількох тижнів девальвації гривня на міжбанку минулого тижня зміцніла з 28,5 до 28,25 грн/$ на тлі зниження попиту на валюту з боку імпортерів та прогнозованого зростання позик через ОВДП у грудні.

 

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що у грудні уряд планує позичити 1 млрд $ на зовнішніх ринках та 50-60 млрд грн на внутрішньому. Для виконання плану державних запозичень до загального фонду у грудні потрібно залучити 176 млрд грн або 28% річного плану, що без допомоги МВФ зробити нереально, тому влада активно скорочує видатки. У січні – листопаді витрати скоротили у порівнянні з планом на 101 млрд грн або 10%. За даними голови Рахункової палати Валерія Пацкана, з чинних 23 бюджетних програм по чотирьох видатки взагалі не проводилися, а МОЗ витратив лише 7,4 млрд грн або 44% від запланованих 16,6 млрд грн.

 

Також збільшуються борги Пенсійного фонду за наданими Держказначейством позиками. Протягом січня – листопада Пенсійний фонд отримав 174 млрд грн кредитів, з яких не повернув 19 млрд грн, і ризик неповернення цих коштів до кінця 2020 р. зростає.

 

За даними Державної казначейської служби, у листопаді 2020 р. надходження до загального фонду держбюджету склали 85,5 млрд грн, що складає 106,2% від плану або перевищує його на 5 млрд грн. Перевиконання плану відбулося завдяки збільшенню податку на додану вартість на 6,3 млрд грн, ренти за користування надрами на 1,4 млрд грн, податку на доходи фізичних осіб та військового збору на 1,0 млрд грн, та акцизного податку з вироблених в Україні товарів на 0,4 млрд грн.

 

Збільшення позик через ОВДП посилить надходження валюти в Україну від нерезидентів, внаслідок чого гривня може зміцнитися до 28 грн/$. Крім того, зростатимуть надходження валютної виручки від експортерів сільгосппродукції, оскільки на початку сезону виробники стримували продажі в очікуванні подальшого підвищення цін.

Коментарі відвідувачів (0):