Країни Азійсько-Тихоокеанського регіону створили найбільшу в світі зону вільної торгівлі

2020-11-18 12:02:11
Країни Азійсько-Тихоокеанського регіону створили найбільшу в світі зону вільної торгівлі

Китай уклав найбільшу у світі угоду про зону вільної торгівлі з 14 азіатсько-тихоокеанськими країнами, населення яких складає 2,2 млрд людей. Документ, що був підписаний 15 листопада під час віртуального саміту країн Південно-Східної Азії (Asean) у Ханої (В’єтнам) передбачає зниження тарифів та встановлення загальних правил торгівлі для всіх учасників. Домовленості стосуються галузі торгівлі, послуг, інвестицій, електронної комерції, телекомунікації та авторських прав.

 

Угоду про «Регіональне, всебічне економічне партнерство» (RCEP) підписали Китай, В'єтнам, Сінґапур, Індонезія, Малайзія, Таїланд, Філіппіни, М'янма, Бруней, Лаос, Камбоджа, Японія, Австралія, Південна Корея та Нова Зеландія. Вказані країни забезпечують близько третини світового економічного виробництва.

 

До спричиненої короновірусом кризи частка країн RCEP у загальному світовому обсязі торгівлі складала 29% (у порівнянні з 33% Євросоюзу), а після підписання угоди вона продовжить зростати.  

 

Представник Австралійського інституту стратегічної політики Джеффрі Вілсон заявив, що "RCEP змінить економічну та стратегічну карту Індо-Тихоокеанського регіону" та прискорить відновлення економіки після пандемії.

 

Для обговорення угоди було проведено 18 зустрічей міністрів та 31 раунд переговорів, а терміни підписання переносилися 6 разів. Доля угоди залежала від Індії, яка виступала проти деяких пунктів, проте наприкінці 2019 року взагалі відмовилася від переговорів, чим відкрила шлях до підписання.

 

Тепер традиційні світові торговельні наддержави – США та ЄС не матимуть впливу на правила торгівлі, які встановлять країни Азії.

 

У 2015 році США та ще 11 країн уклали угоду про зону вільної торгівлі між тихоокеанськими країнами, над якою працювали 5 років. Для США вона стала головною угодою після 1994 року, коли була створена Північноамериканська зона вільної торгівлі. Проте Д. Трамп одразу після перемоги на виборах президента США у 2016 р. вирішив зупинити партнерство та почати торговельну війну з Китаєм.

 

Тепер новий президент США мусить відновити співробітництво з Китаєм, тому вже з нового року слід очікувати нових рішень відносно ситуації, що два роки негативно впливає на аграрні ринки, зокрема зараз – на ринки сої та кукурудзи, яку Китай змушений купувати в США після підписання першої частини торговельної угоди.

Коментарі відвідувачів (0):