Імпорт сої до України опускає ціни на внутрішньому ринку

2020-05-28 12:04:16
Імпорт сої до України опускає ціни на внутрішньому ринку

Різке зростання внутрішніх закупівельних цін та дефіцит пропозицій від виробників змусили українську компанію-переробника імпортувати партію бразильської сої для забезпечення своїх потужностей сировиною.

 

Пологівський МЕЗ, що є третім за обсягом переробником сої в Україні, придбав 20 тис т бразильської сої з поставкою в травні-червні у порт Бердянськ, що на 2 місяці забезпечить роботу підприємства з потужністю 600 т/добу.

 

Бердянський морський торговий порт вперше за 17 років працює з імпортованими вантажами, а соєві боби Україна ще жодного разу не імпортувала. Вже розвантажене перше судно обсягом 5100 т, увійшло в порт друге з 6000 т сої, а третє прибуде на початку червня.

 

Україна, що є найбільшим європейським експортером сої, через внутрішній дефіцит суттєво перевищила традиційний обсяг імпорту, що складає лише 5 тис т на рік. Збільшення в поточному сезоні експорту сої з України до 2,6 млн т зменшило запаси сировини в країні.   

 

Минулого тижня ще один переробник запросив про імпорт 30 тис т сої з Аргентини, щоб виконати свої зобов’язання з продажу шроту та олії.

 

За рік Україна скоротила виробництво сої на 23% до 3,7 млн т. На початку травня її запаси складали 576 тис т в порівнянні з 1,5 млн т в цей період рік тому. При цьому на складах переробників зберігалося лише 140 тис т бобів. Проте фактичні запаси сої можуть виявитися нижчими, ніж офіційні дані.

 

Внутрішні ціни на сою виросли на 27% до 12600 грн/т або 467,47 $/т в порту внаслідок низьких запасів та падіння курсу гривні відносно долара. Тоді як бразильська соя кращої якості з протеїном 43-45% з поставкою в українські порти буде коштувати 390-400 $/т, а аргентинська з протеїном 38-40% - приблизно 390 $/т. Тому купувати імпортну сою вигідніше, ніж українську.

 

Учасники ринку побоюються, що подібні імпортні закупівлі, нехарактерні для України, можуть стати звичною практикою, якщо у 2020/21 МР виробництво сої залишиться низьким навіть після скасування владою «соєвих правок».

 

Соєю в Україні засіяно 1,4 млн га, тому її врожай у 2020/21 МР знизиться до 3,4 млн т. Проте вітчизняні переробники можуть віддати перевагу дешевшій південноамериканській сої, а не платити високу ціну за українські боби.

 

Згідно даних Agricensus

Коментарі відвідувачів (0):