Єврокомісія вимагає від східних країн ЄС дотримання питань торгівлі та пропонує їм фінансову допомогу

2023-04-20 12:03:11
Єврокомісія вимагає від східних країн ЄС дотримання питань торгівлі та пропонує їм фінансову допомогу

Голова Єврокомісії Урсула Фон дер Ляйєн запропонувала програму допомоги фермерам східних країн ЄС в розмірі 100 млн євро в обмін на скасування заборони імпорту зерна з України та зажадала дотримання єдності країн Європи в питаннях торгівлі.

 

У поширеній вчора заяві Єврокомісії йдеться про те, що найбільш постраждалим фермерам вже виділена допомога та готується нова програма підтримки. Також наголошується, що в межах принципу єдиного ринку та митного простору ЄС потрібні узгоджені дії всіх країн Євросоюзу.

 

Вчора під час брифінгу для преси прес-секретар Єврокомісії Дана Спінант розповіла, що «Президент Єврокомісії розуміє проблему, яка виникла в сусідніх з Україною країнах через значні обсяги імпорту української агропродукції, та пропонує реагувати на неї відповідно до правил загального ринку ЄС. У відповідь на лист від урядів п’ятьох країн ЄС Урсула Фон дер Ляйєн надала три пропозиції для вирішення даного питання».

 

Перша пропозиція стосується підтримки фермерів, які постраждали від ситуації, що склалася. Їм вже наданий пакет підтримки в сумі 56,3 млн €, та готується другий пакет допомоги у 100 млн €. По-друге, будуть вжиті заходи стосовно дотримання правил торгівлі певними видами зерна, зокрема пшеницею, кукурудзою, ріпаком та соняшником. По-третє, буде проведено розслідування щодо інших чутливих товарів.

 

«Ми маємо підтримати Україну в експорті її товарів, зокрема агропродукції, оскільки це дуже важливо для її економіки. Ми зобов’язані доставити ці продукти на світові ринки, щоб забезпечити продовольчу безпеку. Водночас ми повністю віддані підтримці наших фермерів» - заявили в Єврокомісії.

 

Нагадаємо, що слідом за Польщею, Словаччиною та Угорщиною вчора Болгарія також заборонила з 24 квітня по 30 червня імпорт продуктів з України, але дозволила їх транзит. Таке рішення було прийняте на місцевому рівні, поки Єврокомісія ще визначається з заходами врегулювання проблеми.

 

Очільник уряду Болгарії Г. Донев заявив, що «ми солідарні з Україною, проте банкрутство болгарських фермерів не допоможе їй перемогти. Якщо Брюссель відреагує швидко, то заборону можуть скасувати до 30 червня».

 

Варто зазначити, що рішення Польщі, Словаччини, Угорщини та Болгарії про заборону імпорту українського зерна є більше політичними та популістськими, оскільки місцеві політики завойовують голоси фермерів. При цьому імпорт дешевого українського зерна знизив ціни на продукти на ринках ЄС та зупинив продовольчу інфляцію, а субсидії, які отримують фермери в ЄС, відшкодовують збитки, тоді як українські аграрії вже другий рік не можуть продавати зерно за ринковими цінами та навіть не сподіваються на компенсацію збитків, отриманих через війну рф проти України.

Коментарі відвідувачів (0):