Ель-Ніньо повертається

2015-05-19 15:20:43
Ель-Ніньо повертається

Все більш явними стають ознаки наближення природного кліматичного феномену, відомого під назвою Ель-Ніньо. Перші сигнали про зародження «малюка», а саме так перекладається з іспанського ця назва, вчені отримали ще у минулому році, і наразі уважно спостерігають за розвитком подій. Очікується, що в країнах, розташованих по обидва береги Тихого океану, в цьому році відбудуться різкі кліматичні катастрофи. Деякі території опиняться під впливом сильних бур та повеней, а інші, навпаки, страждатимуть від посухи та спеки.
Ель-Ніньо є періодичним природним явищем, що виникає раз у 2-7 років. Внаслідок зміни тиску над поверхнею Тихого океану, біля берегів Еквадора, Чілі та Перу утворюється тепла течія. В акваторії різко падає кількість риби та, відповідно, птахів, починають інтенсивно розмножуватися мікроскопічні водорості, що призводить до появи так званих «червоних припливів». Змінюється напрямок повітряних потоків над екваторіальною зоною океану, зникають пасати, і насичене вологою повітря переноситься на чілійське та перуанське узбережжя. Анди перешкоджають проникненню цього повітря в глибину континенту, і на їх підніжжя обрушуються шквали, бурі та повені. Тим часом західна частина тихоокеанського регіону страждає від посух. В Індонезії збільшується кількість лісових пожеж, в Австралії, крім пожеж, відбувається ще й різке падіння врожайності сільськогосподарських культур.


Минуле літо з його надвисокими температурами навело вчених на думку, що слід очікувати появи нової фази Ель-Ніньо. Однак більш явні ознаки феномену вчені отримали лише тепер. Прогнози австралійських вчених вже підтвердили їх колеги з Японії та США. Наразі очікується, що Ель-Ніньо буде тривати до осені, а можливо, і до кінця року. В цьому сезоні він має бути досить потужним. Вчені прогнозують посуху в Індії, Австралії, Китаї, Індонезії та Малайзії. На противагу азіатським мешканцям, населенню Південної Америки слід готуватися до потужних дощів, що можуть спричинити повені та зсуви грунту.

За досвідом минулих років відомо, що Ель-Ніньо в Індії збільшує імовірність мусонних дощів у 2-3 рази. Це призведе до поганих врожаїв та, можливо, голоду. Залишається сподіватися, що в країні ще наявні минулорічні запаси зерна, так як врожай був досить вдалим. Минулу сильну посуху Ель-Ніньо приносив в Індію у 2009 році, коли загинули всі посіви пшениці. Така сама картина спостерігалася тоді у всій Азії та в Австралії.
Деякі вчені вважають, що Ель-Ніньо впливає не лише на погоду, а ще й на політично-соціальні ситуації в різних країнах світу. Так, статистичний аналіз доводить, що кожен п’ятий громадянський конфлікт у світі пов’язаний з цим природнім феноменом. Існує навіть думка, що він вдвічі збільшує імовірність початку громадянських війн.
Поки що не помічено критичного впливу Ель-Ніньо на погодні умови Росії. Сильну 20-градусну західносибірську спеку 1997 року пов’язують з його впливом. А в серпні 2000 року на «малюка» списали шквали та зливи, що пронеслися над російською територією. Схоже, що це літо також буде досить теплим.

Коментарі відвідувачів (0):